Chanel No:5 Bayan Parfümü

 1. Chanel No:5 Bayan Parfümü

  5. ayın 5. Günü... İşte Karşınızda Chanel No 5!

  Adı: Chanel-No-5.jpg
Görüntülemeler: 31684
Boyutu: 9.2 KB


  Chanel No 5'i kullanmayan vardır ama adını duymayan yoktur.
  1921'den beri parfüm raflarını süsleyen bu efsane parfüm çiçeksi ve aldehit vurgusu ile birçok kadının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.
  Chanel kadını lüksü, sadelik ve stili ile birleştirmeyi bilen ve kendine güveni tam olan kadındır.
  Kalabalıklar arasından fark edilmenizi sağlayacak olan Chanel No 5 de klasik haline gelmeyi fazlasıyla hak etmiş bir parfüm.

  Şüphesiz tüm kokuların annesi, simgesel ve belki de sentetik parfüm olgusunun oluşmasında bir lider olarak tabir edebileceğimiz Chanel No 5, 1921 yılında piyasaya sürüldü. Şu ana kadar dünyada en çok satan ve en beğenilen koku unvanına sahip olan Chanel No 5, parfüm tanıtımı açısından da baktığımızda farklı bir yere sahip.
  Her şeyden önemlisi, kokunun bir tarihi, bir bedeni, simgesi ve hikayesi var.
  Metalaştırılmış ve simgesel hale getirilmiş bir parfüm.
  Arkasındaki burun ise, Rus asıllı bir parfüm tasarımcısı olan Ernest Beaux.

  Parfümün özelliklerine ya da pazardaki konumlandırılmasına geçmeden evvel enteresan hikayesine göz atalım.

  Adı: Chanel No 5 parfüm no 5 premiere üiüe.jpg
Görüntülemeler: 32016
Boyutu: 19.9 KB


  Parfümün Hikayesi

  1921 yılından bahsediyoruz. Kıtlığın savaşın ve yenidünya düzeninin oturtulmaya başladığı bir dönem. Coco Chanel ise, kafasını lüks modaya takmış, tasarımlarını öncelikle Fransız soylularına beğendirmeye çalışıyor. Çalışmaları, diktiği kostümler modern çağın kadınlarına özel tasarladığı çok fazla şatafatlı olmayan 2 parça takım elbiseleri, tek parça siyah elbiseler, üzerine çok şık modern şapkalar, kısa zamanda tüm sosyetik bayanlar tarafından sevilerek kullanılmaya başlıyor. Paris’in ünlü sokaklarından birinde açtığı ufak butiği günden güne müşteri sayısını artırıyor. Coco Chanel’se koleksiyonuna her gün farklı parçalar ekleyerek, müşterilerinin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Bir yılbaşı arifesinde Rusya’dan göç eden Ernest Beaux ile tanışıyor ve Beaux, Coco Chanel’e hayat hikayesini ve Rusya’daki parfüm evlerinde yaptıkları çalışmalardan bahsediyor. Zeki ve geleceği görebilen bir vizyona sahip olan Coco Chanel ise yılbaşında diktiği elbiselerin yanında, zengin müşterilerine hediye edebileceği, ufak şişelere konulmuş parfümler tasarlamasını rica ediyor. Bunun üzerine Beaux bir rivayete göre bir önceki şirketi için tasarladığı parfüm formülasyonunu kullanıyor. Etiketsiz, markasız, sadece ufak şişelere hazırlanan kokuyu ekliyor ve Coco Chanel’e veriyor. O da yılbaşı hediyesi olarak elbiselerin kutularının içine birer tane bu şişelerden ekliyor. Zaman içinde şişelerdeki kokular bitince müşteriler tekrar aynı kokudan talep etmeye başlıyorlar.

  Bu sefer Coco Chanel tekrar Ernest Beaux ile irtibata geçip, konunun gerçekten önemli olduğunu ve kısa zamanda seri üretime geçmeleri gerektiğinden bahsediyor. Ayrıca Ernest Beaux’dan moda evinin ismi altında çıkaracağı parfüm projesinden bahsediyor. Beaux konu üzerinde çalışmaya ve yanına bir tane asistan alarak Rusya’dan getirdikleri formülasyonlar üzerine denemeler yapmaya başlıyorlar. Koklaması, denemesi ve aralarından seçim yapması için Coco Chanel’e 20 adet şişe ve üzerinde numaraları yazılı bir şekilde sunum yapıyor. Coco Chanel ise, “ bana her zaman uğurlu gelen 5 rakamını seçiyorum” diyor ve tesadüf eseri o günün tarihi ise 5 Mayıs yani 5. Ayın 5. Günü.

  Adı: Chanel No 5 parfüm marilyn monroe no 5.jpg
Görüntülemeler: 35344
Boyutu: 23.8 KB


  Kuralsız Koku No 5

  5. şişesinin Coco Chanel tarafından onaylanması sonrasında hemen bir parfüm evi kuruyorlar ve şirketin başına tasarımcısı Ernest Beaux geçiyor. Oldukça fazla talep gören kokunun seri üretimi için kolları sıvayan Ernest Beaux, günlerce laboratuvara kapanıp, formülasyonu tekrar gözden geçiriyor. İşte yine bir rivayete göre, yardımcısı burada bir hata yaparak, içine konulacak aldehit malzemesini oldukça fazla oranlarda ekliyor. Bugünün parfüm tasarımcıları, “bu kadar fazla oranda aldehitin eklenmesi kesinlikle bir hata sonucu olmalı, bu kabul edilemez, aromaları bastıracağı ve çok fazla kesinleştireceği içi kurallara uymuyor” ifadesini kullansalar da, kurallara uysa da, uymasa da Chanel No 5 bgün hayatımızın tam ortasında buluyor.

  Bazı çevreler ise kesinlikle Chanel No 5’in hatalı bir formülasyon olmadığı görüşünü savunuyor. “Sadece risk alarak ve ilk kez, gizemli ve zor bir koku olması için, mayıs gülleri, yaseminler ve sentetik maddeler, yüksek oranda aldehitlerle karıştırılmış. O döneme kadar hiç kimse “sadece çiçek kokulu parfüm” temasından uzaklaşmadan parfümler çıkarmışlar. Chanel No 5 tam manasıyla risklerin ve ilklerin parfümü, bu sebeple unutulmazların arasındadır” ifadesini kullanıyorlar. En çok satan parfüm olması yasal raporlarla kanıtlanmış bulunuyor. Fransız Hükümeti raporlarına göre, Chanel No 5’in her 30 saniyede bir adet satıldığını ve yıllık satışının 100 milyon doları bulduğunu görüyoruz.

  Adı: Chanel No 5 parfüm no 5 1983.jpg
Görüntülemeler: 28808
Boyutu: 39.0 KB


  Peki, Chanel No 5’in içinde ne var?

  Aslına bakarsanız o kadarda komplike bir koku değil, az evvel de bahsettiğimiz gibi, ilk defa çiçek aromalarıyla, sentetik ve aldehit malzemesinin birleştirilmesinden ötürü, bu denli farklı bir yere sahiptir. Bugün günümüz parfüm dünyasında Chanel No 5 tarzında sentetik, çiçeksi ve alhedit içerikli pek çok kokuya rastlayabiliyoruz. Ama elbette “taklitler aslını yaşatır” ifadesiyle, hiçbir zaman, hiç birisi Chanel No 5 kadar efsaneleşmiş bir konuma geçemiyor.

  Şimdi ayrıntılı olarak Chanel No 5’in notalarına göz atalım. Açılış limon, bergamot, ylang-ylang, portakal çiçeği esansı ve oldukça yoğun aldehitler içerir. Gül, vadi yasemini, dağ yasemini, süsen kökü ve irisle orta notalarda çiçek anlaşmalarının güçlü bir karışımına rastlıyoruz. Ve nihayet en sonunda sıcak kehribar, tüm misk, vanilya, vetiver ve meşe yosunu ile birlikte, paçuli ve sandal ağacıyla esrarengiz bir aromayı kokluyoruz.

  Parfüm şişesi de kendisi gibi klasikleşmiş bir forma sahip. Chanel No 5 parfüm şişesi bir kalıp gibi mükemmel kesilmiş ve yuvarlak kenarlı bir formun içinde bulunuyor. Kapağın hemen altında bulunan stoperi, lüks ve modanın kalbi olarak ifade edilen Paris şehrinin ünlü meydanlarından Place Vendome’yi andırıyor.


  Adı: Chanel No 5 parfüm andy warhol ilÅstrasyonu no 5.jpg
Görüntülemeler: 28138
Boyutu: 37.3 KB  Parfümün Üst Notaları:
  • Portakal çiçeği
  • Ylang-ylang, bergamot
  • Amalfi limon
  • Aldehitler


  Parfümün Orta Notaları:
  • Süsen
  • Yasemin
  • Süsen kökü
  • Gül
  • Zambak


  Parfümün Alt Notaları:
  • Vetiver
  • Misk
  • Sandal ağacı
  • Paçuli
  • Meşe yosunu
  • Kehribar
  • Vanilya Civetta


  Chanel No 5 Reklam Kampanyaları ve Pazar Stratejisi

  Elbette bu kadar efsaneleşmiş bir kokuya sahip olunca, zaman içinde Chanel moda evi de her zaman kokunun kimliğine ayak uyduracak, dönemin ünlüleriyle ve en iyi reklamcılarıyla çalışarak, parfümün pazardaki yerini korumaya çalıştılar. “ Efsaneler, efsane kokuları sürer” sloganıyla Marilyn Monroe, parfümün tanıtımı için kullanılan ilk ünlülerden sayılıyor. Kendi günlük yaşamında da bir Chanel No 5 kullanıcısı olduğunu her röportajında dile getiren Marilyn Monroe, bir seks bombası olarak pek çok yerde bunu ifade etti. Bir röportajında “gece üzerinize ne giyersiniz” sorusuna, yine kült bir cümle ile cevap vererek, “sadece birkaç damla Chanel No 5” demesi üzerine, parfüm satışlarında ciddi oranda bir artışa sebep oldu. Chanel parfüm evi de efsane oyuncuyu hiçbir zaman unutmadan, ileriki yıllarda onun yüzünü kullanmaya ve dönüşümlü olarak farklı ünlülere de yer vermeye devam ettiler.

  Ridley Scott’ın yönettiği ve Carole Bouquet’in oynadığı reklam filmi, Estella Warren’in Kızımızı Başlıklı Kız temasıyla canlandırdığı reklam ve 2004 yılında multi milyon dolarlık bütçe ise hazırlanan başrollerinde Nicole Kidman’ın oynadığı ve Baz Luhrmann reklam filmi oldukça büyük ses getirmişti.


  Adı: Chanel No 5 parfüm nicole no 5.jpg
Görüntülemeler: 27774
Boyutu: 44.3 KB


  Chanel No 5 İstanbul’da

  “Chanel No 5 İstanbul’da mı üretildi, İstanbul için mi tasarlandı” gibi tam bizim kafa tarzımıza uygun bir cümle kurmak alışkanlık olmuş. Bilirsiniz ülkemizle her zaman gurur duyan bir millet olarak, dış ülkelerde ne zaman bizimle ilgili bir tema işlense, göğsümüzü kabartır ve ecdadımızın soylu 3 kıtaya yayılmış tarihine dem vururuz. İşte Chanel No 5’de gurumuzu okşayacak reklam filmini 2009 senesinde Jean Pierre Jeunet yönetmenliğinde çekmişti. Reklam filminde İstanbul’a trenle gelen Audrey Tautou’nun İstanbul manzaraları eşliğinde oyunculuğuna şahit oluyoruz. Haydarpaşa Tren Garı, Boğaziçi, vapurlar ve birçok İstanbul siluetiyle bezenmiş filmin son sahnesi Haydarpaşa tren garının tam orta yerinde kadınla erkeğin buluşması ile sonlanıyor. Zaman zaman erkek boğazın martılarına dönüşüyor, zaman zaman kadının kokusunu hatırlayarak tekrar dönüş yapıyor. Gerçekten çok güzel bir kompozisyon içerisinde çekilmiş bu reklam filmini izlemenizi tavsiye ediyoruz.

  Chanel No 5 Parfüm Detayları

  Chanel No 5’i 7, 14 ve 30 saf parfüm şeklinde, 7 ml doldurulabilir parfüm çanta spreyi, 35, 50 ve 100 ml Eau de Parfüm sprey ve doldurulabilir 20 ml Eau de parfüm sprey olarak piyasada bulabiliyorsunuz. Ayrıca 250 ml Yoğun Banyo Yağı, 50 ml nemlendirici, 200 ml Vücut Losyonu, 200 ml Banyo Jeli, 150 gr Banyo Sabunu, 150 g Vücut Kremi ve 150 ml Banyo Pudrası olarak tamamlayıcı ürünleri de mevcut. En kalıcı parfümlerin arasında yer alıyor ve ortalamanın üzerinde 10 saatten fazla bir mükemmellikte kokusunun devam ettiriyor. Chanel, No 5 parfümü için şık ve elegans kıyafetler ve özellikle geceleri sürülmesini öneriyor.


  Adı: Chanel No 5 parfüm no 5 2001.jpg
Görüntülemeler: 27393
Boyutu: 46.9 KB


  Chanel No 5 eau Premiere- Klasik No5’in Taze sürümü

  Chanel No 5 kokusu ve aroması sebebiyle 30 yaş üstü kadınlara hitap ettiği için Chanel parfüm evi, 2007 yılında yaşı 30’un altında olan bayanlara ve Chanel No 5’i günlük olarak da kullanmak isteyen kadınlara uygun olarak bir koku daha çıkardı. Chanel No 5 eau Premiere tam manasıyla klasik No 5’in daha yumuşatılmış versiyonudur diyebiliriz. Bu parfümle daha çağdaş bir aromayı hedeflediklerini belirten parfümün tasarımcısı Jacques Polge” elbette klasik No 5’den uzaklaşmadık, içinde yine bol miktarda çiçek kompozisyonlarına ve aldehite rastlayacaksınız” ifadesinde bulunuyor.

  Gecelerin güçlü ve kalıcı kompozisyonu olan klasikleşmiş No 5’i, eğer gündüz ve günlük kullanım içinde tercih etmek istiyorsanız Chanel No 5 eau Premier versiyonunu deneyebilirsiniz. Oldukça yumuşak ve tazelenmiş bir aroması olan parfümün notalarına baktığımızda ise, yine ylang ylangla açılış yapıyor, aldehitlerin ve nerolinin kokusunu hissediyoruz. 15 dakika sonra orta notalarda ise, gül, yasemin ve Grasse çiçeklerini hissediyor ve kapanışında ise, vetiver, vanilya ve kuru sandal ağacı notalarına rastlıyoruz.

  Orijinal No 5 ile bir ortak tarafı daha bulunuyor, o da reklam filminde ünlü Avustralyalı oyuncu Nicole Kidman oynadı.

  Adı: Chanel No 5 parfüm 2012 no 5.jpg
Görüntülemeler: 28918
Boyutu: 30.8 KB


  Chanel No 5 eau Premiere Parfüm Detayları

  Chanel No 5 eau Premiere parfümü, 40, 75 ve 150 ml eau de Parfüm sprey ve 20 ml eau de parfüm çanta spreyi şeklinde piyasada bulunuyor. Her ne kadara yumuşatılmış bir parfüm olsa da yine de piyasada satılan pek çok parfüme göre daha uzun bir kalıcılığı var. Ortalama 6 ila 10 saat arasında parfümün kokusunu duyabiliyorsunuz.

  Chanel No 5 Parfüm Tasarımcıları

  Ernest Beau

  Chanel No 5 olmasa Ernest Beau ismini yine de duyabilir miydik bilemiyoruz ama onun ismi efsaneleşmiş parfümün yaratıcısı olarak, altın harflerde tarihe yazıldı bir kere. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Ernest Beau Rus savaşından ailesiyle birlikte kaçarak Fransa’ya yerleşmiş bir parfümcüdür. Zaten Rusya’da bulunduğu zaman zarfında da parfüm şirketinde çalışıyor olması, onun Fransa’da doğru doğru bağlantılar kurmasına ve Chanel’le karşılaşmasına sebep oldu. Ömrünün sonuna kadar Chanel parfüm evinin yaratıcı yönetmeni olarak çalıştı.

  Jacques Polge

  1978’den beri Chanel parfüm Evi için çalışan Jacques Polge, Fransa’nın Grasse bölgesinde doğdu. Kokularla tanışması ise, tam bu yıllara muhteşem doğanın, çiçek aromalarının diyarı Grasse şehrinde oluyor. Bugün hala çocukluğunun geçtiği o doğa harikası yerden esinlenerek parfümlerini tasarladığı söylüyor. Chanel No 5 eau Premiere içinse şu sözleri söylüyor: bir Pazar araştırması yaptığımızda gördük ki, No 5’i çok seven, kokusuna âşık olan pek çok kadın var. Fakat bu klasik parfümü, çok sevmelerine rağmen yaşamlarının her alanında kullanamadıklarını, özellikle iş ve okul zamanlarında aromasının ortama ayak uyduramadığını belirttiler. Biz de bu sebeple No 5’in klasik kokusuna dokunmadan biraz daha hafif ve taze bir koku kompozisyonu tasarlamaya karar verdik ve ortaya Chanel No 5 eau Premiere çıktı.”

  Adı: Chanel No 5 parfüm 2009 no 5.jpg
Görüntülemeler: 27666
Boyutu: 54.7 KB


  Parfumforum.com’da Chanel No 5

  Eğer siz de Chanel No 5 dünyasına göz atmak, parfümün aromalarına, notalarına ve arkasında bulunan tasarımcılarına dair bilgiler okumak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. En sevilen, en beğenilen parfümleri bulabileceğiniz gibi, en ucuz parfüm kampanyalarından ve parfüm setlerinden yine sitemiz vasıtasıyla haberdar olabilirsiniz.

  Chanel No:5 Bayan Parfümü Seçenekleri:
  • 50 ml Eau de Perfume
  • 100 ml Eau de Perfume
  Marilyn Monroe 1954 yılında bir gazetecinin "geceleri yatarken ne giyersiniz" sorusuna "just five drops of Chanel No. 5" (Sadece 5 damla Chanel No.5)
  cevabını vererek parfümün satış grafiğinin aniden yükselmesine sebep olmuştur.

  Efsanevi parfüm markalarının üreticisi ünlü Fransız markası Chanel'den vazgeçemeyen insanlardansanız ve Chanel'in büyülü dünyasını daha da yakından tanımak istiyorsanız bu forum tam size göre.
  Chanel No:5 Bayan Parfümü ile ilgili yorumları ve indirim duyurularını buradan takip edebilirsiniz.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

 2. orjinal jelatininde almak isteyen varsa duty freeden getirmiştim


Chanel Parfüm yorumları okuyup ve fiyatlari karşılaştırıp en ucuz Chanel No:5 Bayan Parfümü online alışveriş'de bulun. Chanel No:5 Bayan Parfümü kullananlar.