Chanel Parfüm Hakkında

 1. Chanel Parfüm Hakkında

  Parfüm dünyasında bir dönüm noktası: Coco Chanel

  Gabrielle Bonheur Chanel, 1909 yılında, ufak bir moda evi olarak açtığı dükkanının, bugün bir dünya devi lüks tüketim eşyaları markası olabileceğini acaba düşünmüş müydü ?

  1 asırdır süre gelen bir serüven olan Chanel markası, önceleri şapka tasarlayan ufak bir dükkanken, bugün dünyanın 4 kıtasına yayılmış 400’den fazla satış noktasıyla üretimini devam ettiriyor. Chanel şapka tasarımlarının sonrasında Paris’te bir başka iş koluna merak sararak, sadece kadınlar için tasarladığı spor kıyafetlerin üretimine başladı. Bu sırada dünyada savaş ve kıtlık günleri başladı ve tekstil ürünleri için de malzeme kıtlığı sorunları yaşanıyordu. Chanel ise bu olumsuz havayı lehine çevirerek, ucuz ama kaliteli, üstelik oldukça rahat kıyafetler, blazerlar, düz hat etekler, denizci bluzları, uzun kazaklar, jarse kumaştan takım elbiseleri üretmeye başlayınca, konforlu tasarımları ordunun da dikkati çekti. 1915’de askeri üniformalar üretmeye başlayan Chanel, adını tüm Fransa’ya duyurmayı başardı.

  Dikişlerinde titizlik, temiz ve rahat kesimler, ününe ün katmaya devam etti. Şapkacılıkla başlayan serüven, 1920’lere gelindiğinde profesyonel bir terzi unvanına terfi oldu. İlk koleksiyonunu savaş sonrası 1923’de tanıttı ve zamanın “flapper” modasının öncüsü oldu. Sadeliğin ve zarafetin dışa vurumu olarak, özgür kadınlara ithaf ettiği koleksiyonu ses getirdi ve o dönemin büyük moda dergilerinde röportajları yayımlandı. Bu sırada kendisine bir lakap takıldı ve bundan sonra adı “Coco Chanel” olarak anılmaya başladı.


  Adı: 1940.jpg
Görüntülemeler: 11934
Boyutu: 31.7 KB
  l
  Adı: bayan chanel.jpg
Görüntülemeler: 13737
Boyutu: 25.1 KB
  Chanel’de Parfüm Devri'nin başlaması

  Coco Chanel koleksiyonun açtığı dev gibi büyüyen yankısıyla, son derece zengin ve lüksü seven müşteriler kazanmaya başlamıştı. Bu sırada Rusya’nın ünlü parfüm evlerinden birinde çalışan, ailecek parfümcü olan göçmen Ernest Beaux’la tanıştı. Beaux’nun elinde ünlü Rus parfüm şirketinde çalışırken asarladığı parfümlerin formülleri bulunmaktaydı ve Coco Chanel’ebunları değerlendirmek istediğinden bahsetti. Girişimci ruha sahip olan Bayan Chanel, parfümlerden bir tanesi seçerek, zengin müşterilerine ufak şişelerle ücretsiz olarak yeni yıl armağanı olarak sundu. Fakat bu ufak şişeler içindeki koku, tüm müşteriler tarafından tekrar talep görmeye başlayınca, kokunun seri üretiminebaşlamaya karar verdiler. Üretimin ilk serisi şişelen dirilince, eaux, Chanel’e parfümün ismini ne koyacaklarını sordu. Chanel ise, “ben her zaman 5. Ayın. 5. Gününde yeni koleksiyonuma başlıyorum, bu bir totem belki de, ama bana şans getirdiğine inanıyorum” dedi. Bugün dünyanın başını döndüren ve en ünlü parfümlerden olan Coco Chanel No:5 parfümünün ismi böylelikle konulmuş oldu.

  1922 yılında No:5’in seri üretimine ve mağazalarda satışına başlandı ve en çok satan parfümler arasına girdi. Kısa zamanda yeni bir seri parfüm için tekrar Beaux ile görüşen Chanel, artan taleplere cevap verebilmek ve yeni kokular üretebilmek için Chanel Parfümleri isminde bir şirket kurup, baş parfümcü olarak Ernest eaux’u işe aldı. Bundan sonra Chanel parfüm kadın ve chanel parfüm erkek üretimine başladılar. Beaux 1954’de emekli olana kadar Channel için birçok parfüme imzası attı. Yaptığı son röportajında “biber ve tuz yalnız başına alındığında hoş bir tadı yoktur ama ne zaman yemeğe girerse, o zaman tadını değiştirir” diyerek, sentetik parfümlerin önemini vurguladı. “Gelecek parfümleri, kimyagerlerin elindedir. Eğer yeni kokular duymak istiyorsanız, kimyagerlere güvenmelisiniz” diye ekleyen Beaux, günümüz parfüm dünyasını 1940’lardaki öngörüsüyle açıklamış bulunuyor.


  Adı: chanel_coco mademoiselle 2.jpg
Görüntülemeler: 14884
Boyutu: 48.1 KB


  Savaş ve Coco Chanel

  2. dünya savaşı patlak vermeden evvel, Chanel, lüks tüketim, pahalı mücevher tasarımlarına başlamıştı. Fakat savaşın Fransa’yı oldukça fazla etkilemesi ve Chanel’in de dönem itibariyle Nazi generali sevgilisinin de isteği üzerine haute couture tasarımlarını ve moda evini kapatarak sadece parfüm şirketini açık bırakaraksavaş yıllarını atlatmaya çalıştı. Coco Chanel’in bir Nazi işbirlikçisi ve 7124 numaralı gizli ajan olduğu biliniyor. O dönemde gizli ajan olarak Wilston Churchill’ le görüşmeleri ve sonradan ajan olduğununanlaşılması üzerine, “Özgür Fransız Purge Komitesi” tarafından sorguya çekildi ve sekiz yıl süren İsviçre sürgünü başlamış oldu.


  Chanel tekrar işbaşında

  Sürgün sonrasında tekrar işlerinin başına dönen Chanel’in elinde bir tek parfüm evi kalmıştı. Gönüllü olarak Dior’da çalışmaya ve uzak kaldığı moda sektörünü çözmeye çalıştı. Mücevher piyasasına girmeye karar verip, 1955’de bir kuyumcu ile işbirliği yaparak, uzun beyaz ve siyah inciler, değerli taşlardan kolyeler ve küpeler üretmeye başladı. Yavaş yavaş yeni koleksiyonuna da hazırlık yapan Chanel, örme yün etekler ve hırka ceketler üzerine sardığı inci koleksiyonuyla tekrar piyasanın ilgisini çekmeyi başardı. Parfüm evinin çıkardığı Pour Monsieur kokusu ve bahar koleksiyonu 1957 yılında Fashion Oscar’a layık görüldü.

  Coco Chanel, 1971 yılında, 87 yaşında Olympic Airways’e hostes üniformaları tasarlarken öldü ve şirketin başına 2. Dünya savaşı sırasında şirket hisselerinin bir kısmını sattığı Wertheimer ve oğlu geçti. Alain Wetheimer Amerika’da artık No:5 parfümünün modasının geçtiğini düşünerek üretimi azaltınca, insanlar parfümü artık bulamamaya başladı ve bu parfümün tekrar patlamasına sebep oldu. Gelen taleplerin fazlalığı No:5 ve Chanel’in diğer parfümleri için yeni bir dönemi başlattı.

  Chanel No:5 ve Marilyn Monroe

  Aklınıza Marilyn Monroe denilince No:5 gelmesinin sebebi, en doğru reklam kampanyası, en doğru ürün ve en doğru celebrity 3’lüsünün bir arada olmasından kaynaklanıyor. İki ünlü, birisi sentetik kokuların kraliçesi No:5, diğeri ödülden ödüle koşan ve sansasyonların kraliçesi Marilyn Monroe. Marilyn Monroe belki pek çok markanın yüzü olarak reklam filmlerinde rol almıştı fakat hiçbir markaya No:5 kadar bağlanmamıştı. Marilyn’nın değişmez favori parfümü olarak her yere No:5’i götürdüğünü biliyoruz. Paparazziler saolsun evini, otel odalarını gizlice görüntülemeleri ve her seferinde komodinin üzerinde No:5’i görmemize neden oldu. Chanel No 5’i 35 ml EDP, 50ml EDP ve 100ml Eau de Parfüm sprey şeklinde bulabilirsiniz.

  Adı: chanel 1950.jpg
Görüntülemeler: 14892
Boyutu: 21.8 KB


  Chanel Parfüm notaları

  Chanel Coco Mademoiselle Bayan Parfümü, 2001 yılında piyasaya sürüldüğünde bu kadar fazla ses getireceği ve hiç bilinmiyordu. Parfümün tasarımcısı Jacques Polge, dönem itibariyle satışlarınNo:5’i sollayacağını, hatta 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre en çok satan parfümler listesinde 3. Sıraya çıkacağını hiç tahmin etmediğini söyledi. Fifi ödülünü kimseye kaptırmayan bu dinamik aromalara sahip parfüm, Chanel’e çok yüklü miktarlarda para kazandırdı. Jacques Polge, Coco Mademoiselle hakkında, “sabah üzerine çiğ düşmüş gül goncaları ”tanımlamasında bulunuyor ve 20’li ve 30’lu yaşlardaki genç bayanlara ithafen tasarladığını belirtiyor. Notalarında yasemin, bergamot e portakal üstü bir açılış yapan koku, paçuli, vetiver, vanilya ve beyaz miskle aromasını devam ettiriyor. Reklam yüzü olarak siyah kısa saçlarıyla modern bir görüşüne sahip manken Kate Moss’u görüyoruz. 50ml EDP ve 100ml EDP olarak satın alınabilir.

  Adı: chanel_coco mademoiselle 2.jpg
Görüntülemeler: 14884
Boyutu: 48.1 KB


  Chanel No:5 Bayan Parfümü, dünya üzerinde bugüne kadar en çok taklidi yapılmış, en çok takdir görmüş ve belki de notaları hakkında en çok konuşulmuş parfümlerden bir tanesidir. Chanel parfüm bayan denildiğinde aklımıza gelen ilk kokudur. Klasik bir aldehit kokusundan çok daha öte bir aroması olan Chanel No:5, en kalıcı ve en favori parfümler arasında yer alıyor. Bugüne kadar parfümün yaratım süreciyle alakalı pek çok varsayımda bulunuldu, hatta tasarımcısı Ernest Beaux’nun asistanının, hali hazırda elinde bulunan formülasyon kâğıdını hatalı okuyarak, içine olması gerekenden fazla aldehit eklemesi suretiyle No:5’in meydana geldiğini söyleyenler bile var. Bir başka söylenti ise, üretilen her seride aldehit oranlarının farklı olduğudur ve bu sebeple, Beaux’un “No:5’in size uyan notasını bulabilmeniz için aramaya devam etmelisiniz” sözleri söylentileri doğrular niteliktedir. Hangi seriye, ne kadar aldehit ekleniyor bilemiyoruz ama Chanel No:5, yasemin, müge ve süsen ile açtığı notalarına, vetiver, sandal ağacı, vanilya ve sonrasında aldehit, bergamot, limon ve portakal çiçeği ile kapanış yaptığını biliyoruz. 1922’den beri hayatımızda olan No:5’in afrodizyak etkili, 1 asra yaklaşan serüveninde, Marilyn Monroe, Catherine Deneuve, Ali McGraw, Claudia Schiffer, Jean Shrimpton, Carole Bouquet, Nicole Kidman, Brat Pitt ve birçok ünlü model, aktör ve aktris rol almıştır.

  Önde gelen Chanel Parfümleri

  Chanel Chance Bayan Parfümü 2003 yılında dinamik, genç ve hareketi seven 20’li ve 30’lu yaşlardaki bayan tüketicilere yönelik tasarlandı. Şans çemberini andıran şişesiyle, oldukça sade formdaki yapısı, çiçek notalarıyla bütünleşiyor. Notalarında pembe biber, ananas, paçuli ile açılış yapan parfüm, yasemin ve limonla devam ettirdiği aromasını, kehribar, vanilya ve vetiverle sonlandırıyor. 2003 yılında Chance serisine Chance Eau Tendre ve Chance Eau Fraiche kokularını da ekleyen marka, 3’lü seride yine ünlü parfüm tasarımcısı Jacques Polge ile çalışmış. 50ml EDT, 100ml EDT ve 60 ml Eau de Toilette twist ve sprey olarak piyasada bulunabilir.

  Chanel Allure Femme Bayan Parfümü 1996 yılında piyasaya sürüldüğünde, dönemin en zengin esansları içeren parfümü olarak, birçok derginin kapağını süsledi. Chanel’in vazgeçemediği koku tasarımcısı Jacques Polge Allure’un, farklı bir koku olduğunu, klasik koku piramit yapısına bağlı kalınmadan, aynı anda birçok aromanın tadına varılabilecek şekilde tasarladığını belirtiyor. Zamansız çiçekler, hint yasemini ve mayıs gülü, İtalyan citron, vanilya ve hanımeli notalarını barındıran bu parfümün reklam yüzü olarak Laetitia Casta, Anna Mouglais,Yesmin Warsame, Candida Bond gibi pek çok manken kullanıldı. 50ml EDT ve 100ml EDT seçenekleri bulunur.

  Chanel Platinum Egoiste Pour Homme Men 1996 yılında piyasaya sürüldü. O dönemin şirket sahibi Alain Wertheimer, parfüm tasarımcıları Jacques Polge’den bir erkek parfümü yaratmasını ve kokunun;başarılı, görünümüne dikkat eden, insanların hafızasından silinmeyen erkeklerin kokusu olmasını istedi. Kısaca ”hit” bir aroma isteyen Alain, diğerlerinden farklı ve çarpıcı bir koku istiyordu. Bunun üzerine Polge içinde lavanta, gül, kişniş, ıslak potbori, keskin karanfil ve tarçın kabukları notaları bulunan Platinum Egoiste’i tasarladı. Reklamlarında kendi gölgesine bile tahammül edemeyen bir görselle ifade edilen parfümün yüzünü model Paolo Seganticanlandırdı. 50ml EDT olarak satın alınabilir.

  Chanel Allure Homme Sport Eau Extreme Men, Allure homme serisinin 3. Parfümüdür. Daha evvelki kokular kadar sevilen ama daha az keskin bir aromaya sahip olan bu parfümde su teması kullanıldı. Ünlü sörfçü Daany Fuller’in muhteşem vücuduyla reklam filmlerinde rol alması sonrasında, parfümün satışlarında hızlı bir yükselme yaşandı. Chanel parfüm evi sanatçılarından Jacques Polge tarafından tasarlanan Chanel Allure Homme Sport, nane, adaçayı, karabiber, tonka fasulyesi ve sandal ağacı notalarına sahiptir.

  Chanel Bleu de Chanel Men, 2010 yılında ünlü model Gaspard Ulliel’in rol aldığı reklam kampanyasıyla tanıtıldı. Resimleri Jean-Baptiste Mondino tarafından çekilen bu parfümde de yine Jacques Polge imzasını görüyoruz. Yaş ortalaması düşünüldüğünde hep 40 yaşlardaki erkeklerin tercih ettiği Chanel erkek arfümleri, Blue de Chanel ile 20 ve 30’lu yaşlardaki genç erkekleri hedefledi. Notalarında Hindistan cevizi, sedir, vetiver, narenciye ve yasemin barındıran koku, mavi ve derin deniz hissi vermek amacıyla koyu renklerde şişelenmiştir.

  Adı: chanel_no 5_reklam_brad_pitt.jpg
Görüntülemeler: 16450
Boyutu: 53.6 KB


  Chanel Allure Homme Men
  1998 senesine ait eski ve Chanel’in en sevilen erkek parfüm markalarından bir tanesidir. Karmaşık yapısı, afrodizyak etkili, esrarengiz bir hava katan labdanum aroması ile birçok erkeğin favori parfümü arasında sayılıyor. Güçlü ve kendini ifade etmeyi seven erkeklerin parfümü olarak nitelendirilen Allure Homme, reklam yüzü olarak yine her dönem birbirinden yakışıklı ve karizmatik mankenleri kullandı. Bergamot ve mandalinayla açılan ilk duyular, yerini turunç kabuğuna ve karabibere ve en son da paçuli, tonka fasulyesi ve labdanum notalarına bırakıyor.

  Chanel Allure Sensuelle Bayan Parfümü, meyve ve çiçeksi kokuların kraliçesi olarak 2006 yılında piyasaya sürüldü. Siklamen şişe kapağı, altın halkayla bütünleşmiş hareli formuyla vazgeçilemeyen parfümler arasında yer alıyor. Bergamot,mandalina ve paçuli ile açılan aroma, iris ve pembe biberle bütünleşip, lavanta, baharatlar ve sandal ağacının notalarıyla sonlanıyor. Meyveli bir parfüm gibi başlayıp sonrasında baharat notalarıyla biten ve farklı koku sevenler için ideal bir kokudur. Reklam kampanyalarında duru güzelliğiyle Anna Mouglalis’i görüyoruz.

  Chanel Coco Noir Bayan Parfüm
  ü, Chanel’in 2012 senesine ait kokusudur. Gerçek ve çağdaş bir “femme fatal” olma yolunda emin adımlarla yürüyen Coco Noir parfüm kullanıcıları, Chanel parfüm yorumlarına baktığımızda tam anlamıyla tehditkar ve flörtöz bir koku olduğunu düşünüyorlar. Jacques Polge imzalı parfüm, baharatlı ve kalp buran bir aromaya sahip. Greyfurt, bergamotla açılışı olan parfüm, ilerledikçe nergis, gül ve sardunya notalarına ulaşıyor ve sonrasında paçuli ve misk kokularıyla sonlanıyor. Bir sır perdesini andıran şişesi, simsiyah bir gizemi andırıyor.

  Chanel No:19 Poudre Bayan Parfümü, numarasını Bayan Chanel’in doğum tarihinden alıyor. Tasarımcısı Henri Robert, Bayan Chanel’in 1971 tarihinde ölmesinden hemen sonra yarattığı bu parfüm, içinde zengin aromalar barındırıyor. Gül, iris, çiçek notalarına sahip olan No:19 için klasik “Chanel kokusu” söylemleri dolaşsa da, o her zaman No:5’in gölgesinde kalmaya mahkûm oldu. No:19’u favori parfümü olarak tanımlayan kullanıcılar onu şu şekilde anlatıyorlar: “No:5 burjuva bir bayansa, No:19 onun asi kızıdır!” 50ml EDP ve 100ml EDP seçenekleri mevcuttur.

  Adı: chanel no 19.jpg
Görüntülemeler: 11367
Boyutu: 66.3 KB


  Chanel Parfüm Tasar
  ımcıları

  Ernest Beaux Chanel parfümlerinin mimarı ve efsane No:5 parfümünün yaratıcısı olan Ernest Beaux, 1881 Moskova doğumludur. Babası Rallet parfüm şirketlerinin müdürüydü ve Beaux’un çocukluğu kokuların, notaların ve kimyagerlerin arasında geçti. Rus devrimiyle birlikte Fransa’ya göç ettikten sonra Bayan Chanel’le tanışıp, uzun yıllar parfüm evine hizmet verdi.

  Jacques Polge Jacques Polge 1943 Fransa oğumludur. Fransa’nın kırsal Avignon kesiminde ve yazları Grasse şehrinde büyüyen Polge, kendi değimiyle başarısını bu iki bölgeye, iklimin cömertçe sunduğu taze çiçek aromalarıyla birlikte yaşamasına bağlıyor. Edebiyat fakültesinden mezun olduktan sonra Grasse parfümlerinde çalışmaya başladı ve sonrasında 1978 yılında Chanel’in baş parfüm tasarımcısı olarak meslek hayatını devam ettirdi.

  Adı: allure homme.jpg
Görüntülemeler: 11444
Boyutu: 56.3 KB


  parfumforum.com'da Chanel


  En güzel kokan site parfumforum.com. Sitemizde 100’lerce parfüm sizleri bekliyor. Parfüm markaları hakkında en güncel bilgi ve duyuruları sitemizden edinebilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcı yorumları sizin objektif bilgi edinmenizi de sağlayacak. Chanel markasının klasik parfümlerini, en kaliteli, en ucuz, en etkili parfümlerini bulabileceğiniz gibi forum sayfamızı ziyaret ederek Chanel parfüm yorumlarını okuyabilir ya da kullanıcısı olduğunuz diğer parfümler hakkında kendi görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Fiyat olarak en uygun Chanel parfümü ve zaman zaman kofre tarzında sunulan parfüm setlerinden de sitemiz sayesinde haberdar olabilirsiniz. Sevdiklerinize hediye olarak alabileceğiniz ve hediye edilen kişinin kesinlikle memnun kalacağı parfümlerden biridir. Fiyat olarak da kalitesi ile kıyasladığımızda hiç de pahalı bir parfüm değildir.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler   

 2. osmanlının hasbahcede yetısen esrarengiz çiçeklerı kadar masum bir koku


Chanel Parfüm yorumları okuyup ve fiyatlari karşılaştırıp en ucuz Chanel Parfüm Hakkında online alışveriş'de bulun. Chanel Parfüm Hakkında kullananlar.