Mısırlı bir kadının moda dehası: Chloé

Chloe'nin parfümleri ne kadar etkileyici ise, markanın doğuş hikayesi de bir o kadar çarpıcı...
Eğer dünyaca ünlü bir modacı, sinemacı, ressam ya da oyuncu olmak için, bu sektörlerin kalbinde doğup büyümek, tamamen o tedrisattan geçmiş olmak gerektiğine inanıyorsanız; Gaby Aghion sizi fena halde yanıltacak. Mısır’da dünyaya gelen ve dünyayı klasik modacıların izinden değil kendi gözüden yorumlayan bu cesur kadın, çalışmaları sonucunda bize 60 yıllık bir marka hediye etti. Bu başarının arkasında elbette çok çalışmak, özgüven, şans, doğru insanlar vs var. Ancak daha da önemlisi onun dünyayı ve özellikle kadınları herkesten farklı algılayabilen ve bunu kitleleri peşinden sürükleyecek tasarımlara dökebilen bir deha var.

Gaby Aghion doğup büyüdüğü topraklar olan Mısır için “hayatımın rengi” diyor. Daha doğrusu Mısır’ı renklerle tanımlamayı tercih ediyor. Ancak moda çalışmalarını başlatmak için kalkıp Paris’e geliyor. Paris bugün olduğu gibi o zaman da modanın kalbi. Ancak bugünkü gibi çeşitli ve özgürlükçü bir moda düşünmeyin. Hemen her şey geleneksel kalıplara bağlı. Moda dünyasının üstatları gençleri tamamen kendi stillerinde yetiştiriyorlar. Pek çok tabu var. Öyle kafanıza göre bir şeyler tasarlayamazsınız. Tasarlayabilirsiniz de bunu ancak kafa tutarak yapabilirsiniz.

Adı:  Chloe_parfum.jpg
Görüntülemeler: 25173
Boyutu:  88.1 KB


Kalıpları reddeden, geleneklere savaş açan tasarımlar...

Gaby Aghion da öyle yaptı. Paris’e geleli henüz bir kaç yıl olmuştu ki içindeki genç ve mistik büyücü onu modayla ilgili her şeyi değeştirmek üzere harekete geçirdi. Hayattaki en büyük şanslarından biri Jaques Lenoir ile tanışması oldu. 1952 yılında Chloé’i kurduklarında eski geleneklere karşı bir savaş da başlatmış oldular. Dünya üzerinde verilen en zor savaşların geleneklere karşı olduğunu unutmayın. Çoğu zaman biz bile kendi içimizdeki geleneklere karşı savaşımızda yeniliriz. Hatta bazen savaşmayız bile. İşte onlar, bizim gibi yapmadılar. Fosilize diye tabir ettikleri geleneksel ve eski kadın modasını değiştirdiler, modern ve romantik bir Fransız tarzı geliştirdiler. Aynı zamanda yalın, güzel ve modern bir giyim tarzı ideolojisini de geliştirerek kadınların kısa zamanda hem ilgisini hem de takdirini kazandılar.

Kadınların özgürlüğü giysilerinden başlar...

Gaby Aghion ve Jaques Lenoir da böyle düşünmüş olacaklar ki ikinci Fransız Devrimi’ni kadın giysilerinde yaratmayı denediler. Bunu da büyük ölçüde başardılar. Kadınların yaşamlarında Chloé’den önce ve Chloe’den sonra diye iki dönem var. İlki kalın, sert kumaşlardan yapılan, giyilmesi ve taşınması zor kıyafetlerden oluşuyor. Üstelik bu giysiler çok formel, rahatsız ve sıkıcı. Giysilerin insan ilişkilerine olan etkisini hepimiz biliriz. Bu yüzden dönemin giysileri kadınların hem birbirleriyle hem de karşı cinsle ilişkilerini resmileştiriyordu. Kadınlar ya madamdı, ya da matmazel. Kimse onların o sert giysiler içinde biraz eğlence için atan kalplerinin sesini duymamıştı anlaşılan. Kadına verilen değer onları sert ve pahalı kumaşlara sarılarak, üzerlerine ağır mücevherler iliştirilerek gösteriyordu. O dönemde Fransa’da kadın olmak zahmet ve pahalı bir işti anlaşılan. Ancak tüm bunların içindeki en kötü durum bu giyim ve yaşam biçiminin kadınları da kendisi gibi formel, rahatsız ve sıkıcı göstermesiydi.

Chloe markası ‘pret-a-porter’ felsefesiyle girdi kadınların dünyasına. İngilizce ‘ready-to-wear’, Türkçe “öyle hemen üstüne geçiriver işte” anlamına geliyor. Tam olarak bu anlama gelmese de biz öyle yorumluyoruz. Kadınların bu yeni stile alışması, siz de takdir edersiniz ki öyle çok zaman almadı. Kadınlar Chloé ile yalnız giyim tarzlarını değil, yaşam biçimlerini de değiştirdiler. Çünkü Chloe onlara aynı zamanda hareket özgürlüğü de sağlıyordu. Şimdi onlar kendilerini madam, matmazel gibi unvanlardan bağımsız olarak ‘salt’ kadın olarak görüyorlardı.

Elbette bu sürecin sadece Chloe başarısı olduğunu söylersek, o dönemin cesur diğer tasarımcılarına, kendi kimliklerini bularak özgürleşme mücadelesi veren kadınlarına çok büyük haksızlık etmiş oluruz. Buradan çıkarmamız gereken sonuç Chloe’nin hem biraz bu süreçlerin bize kazandırdığı bir marka olduğu hem de bu sürece önemli katkılarının bulunduğu.

Gençlik ve özgürlük kokan parfümler...


Chloe Women 1975 yılında çok çok çok çiçekli bir koku olarak doğdu. Hanımeli, yasemin ve portakal çiçeğinin baskın şekilde kendini gösterdiği parfüm IFF imzasını taşıyordu. Kadınları ağır giysilerden kurtaran Chloe bu kez de ağır kokulardan kurtarıyor, git gide özgürleşen kadınları çiçeklerin hafifleten ve tazeleyen aromalarıyla destekliyordu. Nereden bakarsak bakalım Chloe pek çok devrimin peş peşe yaşadığı bu dönemlerde kendi devrimini yaratıyordu. Bu hem kadınları hem de genç ve özgürlükçü tasarımları kendisine çekmesine neden oldu.


Adı:  chloe_parfumu.jpg
Görüntülemeler: 25469
Boyutu:  98.2 KB


Chloé parfüm tasarımcıları...

Chloé dünyanın pek çok ünlü parfum tasarımcısıyla çalıştı. Ancak işin özünde ünlü parfüm tasarımcılarının mı Chloe’yi meşhur ettiği yoksa tasarımcıların Chloe’nin özgürlükçü tasarım anlayışıyla kendilerini en iyi şekilde ifade ederek mi meşhur oldukları bir muamma. Gerçek ne olursa olsun, devrim devrimdi ve bu devrimin en etkin markalarından biri Chloe’ydi.

Chloe 19 parfüm üretti. İlki 1975 yılında sonuncusu 2012 yılında piyasaya çıktı. IFF, Clement Gavarry, Carlos Benaim, Amandine Marie, Michel Almairac, Nathalie Lorson, Anne Flipo, Louise Turner, Domitille Bertier, Alienor Massenet ve Nathalie Gracia-Cetto tüm hünerlerini bu 19 koku için sergilediler ve Chloe’yi dünyanın en sevilen parfum markalarından biri haline getirdiler. Bugün bir parfum mağazasına girdiğinizde Chloe standının sizi kendisine doğru çektiğini hissedersiniz, sizinde kanınızda özgürlükçü titreşimler olduğundan emin olabilirsiniz.

Chloé rüzgarına kapılan ünlüler...

İnanmayacaksınız ama bu kokuyu taşımayı seçenler arasında Kraliçe Elizabeth bile var. Amerikalı aktris Becki Newton, Süpermen’in dönüşü filmiyle tanıdığımız Kate Bosworth, efsanevi oyuncu Natalie Wood, son yılların en çok dinlenen ve Madonna’nın yakın arkadaşlarından biri olan Nicki Minaj, şarkıcı, besteci ve oyuncu Olivia Newton-John, ünlü model ve televizyoncu Sammi Sweetheart Chloe kokularını seçen ünlü kadınlardan sadece bazıları.

Adı:  chloe-eau-de-parfum.jpg
Görüntülemeler: 25033
Boyutu:  97.6 KB


Chloé
reklamları...

Chloe reklamları kadını en doğal ve yalın haliyle gösteriyor. Ağırlıklı olarak siyah beyaz ve sepya tonlarındaki fotoğraflarda kadınların doğal güzelliklerine kapılmamak elde değil. Chloe parfüm bayan çeşitleri üzerine bir marka. Burada erkekler içinbir şey yok diye düşünebilirsiniz. Ancak Chloe kadın parfümlerinin etkisi altına giren erkekleri düşünürsek; burada erkekler için epey şey olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Yaşını göstermeyen marka...

Chloe 2012 yılında 60. yaşını doldurdu. Ancak hâlâ genç bir kızın heyecanlarını ve tutkularını taşıyor. Giysileri, aksesuarları ve kokularıyla tüm dünyada kadınlara yol göstermeye, kabuklarını kırmaya ve etraflarında örülen duvarları yıkmaya devam ediyor. En son Tokyo’da 2013 trendlerini açıkladığında tüm dünyada kadınların hâlâ onu izlediğini görmek şaşırtıcı. Bunu da her zaman genç kalmayı bilen bir marka olmasına borçlu. Sizce de bu kadınlara hayat dersi niteliğinde bir mesaj vermiyor mu?


Chloe parfüm fiyatlarını ve Chloe parfum yorumlarını merak ettiyseniz, işte tam bu noktada doğru yerdesiniz. En iyi, en etkili, en ucuz, en çok satan, en güzel Chloe parfümleri konusunda forumumuzda bilgilerinizi paylaşabilir, aynı zamanda indirimleri ve fırsatları buradan takip edebilirsiniz. En iyi parfum anketine katılabilir, siz de bu ve diğer markalar için görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Chloe parfüm kadın çeşitleri:

Chloe Love Eau Intense Women Bayan Parfümü

2011 yılında Louise Turner ve Nathalie Gracia-Cetto tarafından tasarlanan Chloe Love Eau Intense kokusunun üst notalarında zambak ve güneş çiçeği var. Orta notalarında sümbül, leylak ve mor salkım aromaları bulunuyor. Alt notalarını ise beyaz misk otu, peru pelesengi ve vanilya oluşturuyor.


Chloe Intense Women Bayan Parfümü

2010 yılında tasarlanan Chloe Intense kokusunun notalarında gül, kırmızı biber, sandal ağacı ve Tonka fasulyesi aromaları bulunuyor.
.

Chloe Lisy Women Bayan Parfümü

2008 yılında Michael Amairac ve Amandine Marie tarafından tasarlanan Chloe Lisy Women kokusunun üst notalarında şakayık, liçi ve frezya var. Orta notalarında gül, lotus çiçeği ve inci çiçeği aromaları bulunuyor. Alt notalarını ise misk, Virginia sediri ve beyaz bal oluşturuyor.

Chloe for Women Bayan Parfümü

1975 yılında IFF tarafından tasarlanan Chloe for Women kokusunun üst notalarında aldehit, hanımeli, portakal çiçeği, hindistan cevizi, leylak, şeftali, mor sümbül, ylang ylang ve bergamot var. Orta notalarında karanfil, sümbül, menekşe kökü, yasemin, gül ve nergis aromaları bulunuyor. Alt notalarını ise sandal ağacı, misk, beyaz misk otu, benzoin, meşe yosunu ve Virginia sediri oluşturuyor.

Chloe Eau de Perfume Women Bayan Parfümü

2008 yılında Michael Amairac ve Amandine Marie tarafından tasarlanan Chloe Eau de Perfume Women kokusunun üst notalarında şakayık, liçi ve frezya var. Orta notalarında gül, lotus çiçeği ve inci çiçeği aromaları bulunuyor. Alt notalarını ise misk ve Virginia sediri oluşturuyor.


Chloe Collection 2005 Women Bayan Parfümü

2005 yılında Clement Gavarry ve Carlos Benaim tarafından tasarlanan Chloe Eau de Perfume Women kokusunun üst notalarında armut ve nilüfer var. Orta notalarında tutku meyvesi, gardenya ve sümbül aromaları bulunuyor. Alt notalarını ise huş ağacı, beyaz misk otu ve ağaç aromaları oluşturuyor.

Chloe Love Bayan Women Parfümü

2010 yılında Louise Turner ve Nathalie Gracia-Cetto tarafından tasarlanan Chloe Love kokusunun üst notalarında Afrika portakal çiçeği ve kırmızı biber var. Orta notalarında zambak, sümbül, güneş çiçeği, leylak ve mor salkım aromaları bulunuyor. Alt notalarını ise beyaz misk otu, pirinç çiçeği ve pudra aromaları oluşturuyor.
50ml (Eau de Perfume) EDP ve 75ml EDP olarak satıştadır. spray olarak da bulmak mümkündür.

Chloe Love Eau Flore Women Bayan Parfümü


2012 yılında tasarlanan Chloe Love Eau Flore kokusunun üst notasında sadece kokulu bezelye çiçeği var. Orta notasında yeşil çay aroması bulunuyor. Alt notasını ise pudra notaları oluşturuyor. 30ml EDT (Eau de Toilette), 50ml EDT ve 100ml EDT olarak satıştadır.

Adı:  chloe 1 parfum.jpg
Görüntülemeler: 24181
Boyutu:  91.9 KBChloe Narcisse Women Bayan Parfümü


1992 yılında IFF tarafından tasarlanan Chloe Narcisse Women kokusunun üst notalarında ananas, kayısı, portakal çiçeği, menekşe, şeftali ve kadife çiçeği var. Orta notalarında baharat, karanfil, gardenya, yasemin, gül yağı, gül ve nergis aromaları bulunuyor. Alt notalarını ise peleseng yağı, sandal ağacı, beyaz misk otu, vanilya ve Virginia sediri oluşturuyor.

Chloe Signature Women Bayan Parfümü

Chloe Signature Women kokusunun üst notalarında şakayık, gül ve liçi var. Orta notalarında inci çiçeği, manolya, kadife çiçeği ve gül aromaları bulunuyor. Alt notalarını ise sedir ağacı, misk ve bal oluşturuyor. 30ml, 50ml, 75ml ve 100ml EDP olarak satın alınabilir.

Chloe L’eau de Chloe Women Bayan Parfümü

2008 yılında Michael Almairac tarafından tasarlanan Chloe L’eau de Chloe Women kokusunun üst notalarında sadece turunçgiller var. Orta notalarında gül aromaları bulunuyor. Alt notasını ise silhat oluşturuyor. 30ml. EDT, 50ml EDT ve 100ml EDT seçenekleri bulunur.

Chloe Rose Edition Women Bayan Parfümü

2088 yılında tasarlanan Chloe Rose Edition kokusunun notalarında Virgina sediri, misk, gül, inci çiçeği ve lotus çiçeği aromaları bulunuyor.
50ml Eau de Perfume Spray (EDP)

Chloe parfum hakkındaki duyurları ve indirimli alışveriş olanaklarını size sunacak olan bu site, parfüm kullanıcılarının yorumlarını paylaşmanızı ve parfümler hakkında daha geniş bilgi edinmenizi de sağlayacaktır. Parfümforum.com site, Türkiye'nin en geniş parfüm yorumu sitesidir.