Christian Dior Parfüm Hakkında

 1. Christian Dior Parfüm Hakkında

  Arzunun Şişeden Yükselen Hali: Christian Dior


  "Sadelik, zevk ve temizlik iyi giyinmenin üç temel ilkesidir.”
  Christian Dior

  "1947’deki ilk koleksiyonum en vahşi hayallerimin de ötesindeydi.“
  Christian Dior

  Adı: DIOR 1947 EIFFEL.jpg
Görüntülemeler: 4675
Boyutu: 60.1 KB


  16 Aralık 1946 tarihinde, bundan tam altmış yedi yıl önce Christian Dior, sonradan bir klasiğin adı olacak olan moda macerasının temellerini attı. Bu mütevazi insanın kendisini sonradan uluslararası bir star haline getirecek olan ilk hazır giyim koleksiyonunu tanıttığı 12 Şubat 1947 tarihi ise moda dünyasında bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu ilk koleksiyonun gerçek ismi çiçek tacı anlamına gelen Corolla’dır, ta ki Harper’s Bazaar dergisinin editorü Carmel Snow bu duruma müdahele edene kadar… Dior, sonradan kendine özgü bir tarz yaratacak olan bu koleksiyon, o zamanlar “moda” olan 2. Dünya Savaşı dönemiyle birlikte anılan kumaş payının yoğun olarak kullanıldığı stilden çok daha fazlasıydı. Dior, koleksiyonunu anlatırken “Çiçek kadınlar tasarladım,” demişti; tasarımları ağırlıklı olarak sık dokunmuş pamuklu bezlerden yapılan, sert, büstiyer stilindeki korsajlar, kalça vatkaları, ince belli korseler, jüponlardan oluşmaktaydı. Bu giyisiler belden aşağı genişleyerek inip modellerinin çok daha kıvrımlı hatlara sahip gözükmesini sağlıyordu. Etek ucu baldırlarda ve bileklerde biterek estetik bir silüet oluşturuyordu. Carmel Snow, bu koleksiyonu görünce "Sevgili Chistian, bu gerçekten muhteşem bir fikir. Elbiselerin yepyeni bir tarzı yansıtıyor!” sözlerini sarf etti. Böylelikle Snow, muhtemelen tüm zamanların en ikonik, kendine özgü stilinin adını koymuş oldu.

  Adı: Dior 1.jpg
Görüntülemeler: 3658
Boyutu: 36.7 KB


  Başlarda, kadınlar Dior tasarımlarını bacakları örttüğü için tepkiyle karşıladılar, zira Dior kadınların o dönemdeki kumaş yetersizliğinin de etkisiyle o zamana kadar alıştıkları tarzdan bambaşka bir çizgiyle çıkagelmişti. Christian Dior, aynı sebeple meslektaşlarından da ağır eleştirilere maruz kaldı; modellerine kadın sokak satıcıları tarafından saldırıldı. Ancak, her yönden gelen bu karşı koyuş, savaş zamanındaki kıtlığın ortadan kalkmasıyla sona ermiş oldu ve böylelikle “New Look” koleksiyonu ve bu ultra-feminen siluetleri ortaya çıkaran koleksiyonun yaratıcısı olarak Chrisitan Dior, yalnızca kadın kıyafetlerinde devrim yapmakla kalmadı, 20’li ve 30’lu yıllardaki Chanel ve Lanvin tarafından yaygınlaştırılmış olan kompakt tasarımların hakimiyetini sona erdirmiş oldu. Sonuç olarak, Christian Dior Paris’in II. Dünya Savaşı buhranının akabinde modanın merkezi haline gelmesinin en önemli mimarlarından biri oldu.

  Adı: Dior 2 New Look.jpg
Görüntülemeler: 3846
Boyutu: 65.3 KB  Christian Dior Parfümleri

  “Ben bu parfümü bütün kadınları arzu ile donatmak ve bu arzunun şişeden kıyafetlerime doğru yükselmesini görebilmek için yarattım.”
  Christian Dior

  1947 yılı, Dior’un oluşturduğu yeni moda imgesiyle örtüşecek olan parfümlerin, Christian Dior Parfümleri birimi altında kullanıcıyla buluşmasını işaret ediyor. Kardeşi Catherine adıyla piyasaya çıkmış olan olan Miss Dior, sonradan parfüm dünyasında bir fenomen olacak olan Christian Dior parfümlerinin başlangıç noktasıdır. Parfüm tarihine göz atacak olursak, her biri yıllardır kendi kullanıcısıyla buluşmaya devam eden 80’den fazla Christian Dior parfümün piyasada özel bir yere sahip olduğu gözlemlenecektir. Miss Dior da dahil olmak üzere birçok Christian Dior parfümü Annick Menardo ve Paul Vacher gibi isimlerin popular parfümleriyle yapılan işbirliği sonucu ortaya çıkmıştır. Miss Dior, ilk piyasaya sürüldüğünde ambalajında klasik anfora şişesi kullanılmış, daha sonra ise kazayağı desenli şişesiyle satılmaya başlanmıştır. “Alt notalarda selvi ve yeşil çiçek akorları” ile anılan bu yeni ürün Christian Dior’un çocukluk arkadaşı Serge Heftier-Louiche tarafından tanıtılmıştır.

  Christian Dior kokularının ikinci adımı, Miss Dior’un çıkışından iki yıl sonra Diorama ile olmuştu. Bu parfümü daha sonra 1953 yılında Eau Fraiche ve 1956 yılında Diorissimo takip etmiş. Bu noktada Christian Dior, moda tasarımcısı olarak iddiasını parfum dünyasına da taşıyor.

  Adı: J'Adore.jpg
Görüntülemeler: 3794
Boyutu: 61.2 KB


  140 parfum çeşidi


  Dior’un 1957 yılında ani bir kalp krizi ile hayata gözlerini kapaması yeni parfümlerin geliştirilmesi sürecini durduran bir sebep olmamış. Dior şirketi, 1963 yılında Diorling’i, 1966 yılında ise ilk erkek kokusu olan Eau Savage’ı çıkarmış. Dior-Dior ve Diorescence’in takip ettiği Diorella 1972 yılında piyasadaki yerini bulmuş, 1980’ler Jules, Eau Savage Extreme, Poison ve Fahrenheit’ın yılları olmuş; 1990’lar Dune Pour Homme, Tendre Poison, Dolce Vita, Dune for Man, Eau Dolce Vita, Hypnotic Poison ve J’Adore’a tanıklık etmiştir. 2000’lerde ise Christian Dior parfümleri Remember Me, Forever and Ever, I Love Dior, Dior Homme Intense, Higher, Tellement Or, Dior Addict Women, Addict to Life Women, Addict 2 Women, Higher Energy Women, Pure Poison Women, Miss Dior Cherie, Capture Total ve Midnight Poison ile parfüm piyasasını alt üst ediyor.

  Christian Dior’a ait 140 civarı parfum, Edmond Roudnitska, Beatrice Piquet, Guy Robert, Paul Vacher, Pierre Bourdon, Maurice Roger, Jean-Louis Sieuzac, Nejla Barbir, Olivier Cresp, Max Gavarry, Domitille Michalon, Olivier Gillotin, Olivier Pescheux, Nathalie Gracia-Cetto, Carlos Vinals, Jean Martel, Florence Idier, Nathalie Lorson, Francois Demachy, Thierry Wasser, Olivier Polge, Francis Kurkdjian, Bertrand Duchaufour, Louise Turner, Calice Becker, Annick Menardo, Jean Carles, Christine Nagel, Jacques Cavallier, Edouard Flechier, Carlos Benaim ve Dominique Ropion gibi parfüm uzmanlarıyla işbirliği halinde yaratılıyor.

  Eau de Perfume (EDP) ve Eau de Toilette (EDT) seçenekleri ile Dior parfum modellerini bulabilirsiniz.  Adı: Miss Dior Cherie.jpg
Görüntülemeler: 6243
Boyutu: 80.0 KB


  Özgüvenin Parfüm Hali

  Kadın ve erkek parfümü olduğu fark etmeksizin bütün Christian Dior parfümleri, kullanıcıda özgüven ve rahatlık hissi uyandırmak için tasarlanmış. Bazı Christian Dior erkek ve kadın parfümü kullananlar, parfümleri “melodik” olarak nitelendirirken diğerleri şekere benzetiyorlar. Bu kokular, emsalsiz ürünler olması ve arkalarında dünya standartlarında tasarımcılar ve şirketin olması sebebiyle oldukça pahalı olabilir. Miss Dior Cherie ismini gördüğünüzde, Christian Dior’a ait olduğunu hemen anlarsınız. Parfümerilerdeki yüksek fiyatlara rağmen internet sitelerindeki sürekli tekrarlanan kampanyalar sayesinde Dior parfümlerine karşılaması çok zor olmayan şartlarda ulaşmanız kolaylaşır; ki parfümforum avantajlarını da kullanabilirsiniz. Fakat erkek kullanıcılar Homme Dior’dan başka bir seçim yapmak konusunda daha çekimser kalıyorlar. Hem kadınlar, hem de erkekler için en uygun seçenek ise uniseks parfümler arasında en kalitelilerinden biri olan Dune. Pure Poison gibi bazı parfümler, tatlılık ve seksiliğin güzel bir sentezi olarak içinde hoş sürprizler barındırabilir. Dior’un en popüler parfümlerinden biri Poison; bu kalıcı ve çiçek kokulu parfüm, bütün bir parfüm serisini oluşturdu. Dior’un 1985 yılında piyasaya sürdüğü Poison’ı 1994 yılında Tendre Poison takip etti. Daha sonra, 1998’de Hypnotic Poison ve 2004’te Pure Poison ile birlikte seri devam etmiş oldu. Bu serinin en yeni parfümü ise afrodizyak etkili kadın parfümlerinin en güzeli olan Midnight Poison.

  Adı: Miss Dior originale 2011 bottle.jpg
Görüntülemeler: 4559
Boyutu: 20.3 KB


  Christian Dior Parfüm Reklamlarında Ünlüler Geçidi

  Ambalajlarıyla ayrıca ilgi çeken, kalite kavramıyla özdeşleşmiş olan Christian Dior kadın ve erkek parfümleri, sürdürülen reklam kampanyaları ve kullanılan isimlerle de medyada önemli bir yer edinmeyi başarmıştır. 2011 yılında J’Adore’un reklam kampanyasında adeta bir Hollywood resmi geçidi yer aldı. Parfümün şişesiyle de uyum içerisinde olan altın rengi mizansende Marilyn Monroe ve Grace Kelly, Charlize Theron ile aynı soyunma odasını paylaşıyorlar. Sofia Coppola tarafından çekilen en son Miss Dior Cherie parfüm kadın reklamında da Christian Dior ekolünün hem moda dünyasındaki, hem de kozmetik sektöründeki kendine özgü yerini en güzel şekilde yansıtan Edith Piaf’ın ünlü şarkısı “La Vie en Rose”un modern bir versiyonu eşliğinde Natalie Portman boy gösteriyor.

  Christian Dior markası, yaratıcısının erken yaştaki ölümünden sonra da moda ve parfüm dünyasındaki yerini korumaya devam etti. Bunu her ne kadar kurumsallığa verdiği önem ve klasik anlayışından ödün vermemesine borçlu olsa da, asistanı Yves St Laurent ve Pierre Cardin’in de içinde olduğu önemli isimlerin bu geleneği devam ettirmedeki emekleri asla inkar edilemez. Bugün, Christian Dior aynı zamanda çok uluslu lüks eşyalar satan şirketler grubu LVMH’nin de baş holding şirketi.

  Dior parfüm ailesinin en kaliteli ve en kalıcı ürünlerine çeşitli avantajlarla en uygun şekilde ulaşmak istiyorsanız parfumforum.com’u kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Eau de Perfume (EDP) ve Eau de Toilette (EDT) çeşitleri ve avantajlı fiyat duyurularını sitemizden takip edebilirsiniz. 2013 yeniliklerinden ve indirimli satış duyurularından ilk siz haberdar olun.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler   


Christian Dior Parfüm yorumları okuyup ve fiyatlari karşılaştırıp en ucuz Christian Dior Parfüm Hakkında online alışveriş'de bulun. Christian Dior Parfüm Hakkında kullananlar.