Günün kendisini nereye götüreceğini bilmeyenlerin parfümü: DKNY

DKNY parfüm dünyanın en çok tercih edilen markalarından biri. Dünyada en çok taklit edilen markaları saysak, DKNY ilk 5’e rahatlıkla girebilir. “Yalnızca özgün şeyler taklit edilir” tezinden yola çıkarsak DKNY’yi DKNY yapan şeyin ne olduğunu da kolayca anlayabiliriz. DKNY Donna Karan’ın özgünlüğüyle kimlik kazanan ve bu kimliği koruyarak geliştiren bir tasarım ve marka yolculuğunun kısaltması adeta. Yazının başlığından da anlayabileceğiniz gibi spontaneyaşamı destekleyen, spontane yaşayan insanları hedef alan bu markanın, yaratılışı ve yaygınlaşması da aynı şekilde gerçekleşmiş.

Modanın ve tasarımın içine
doğmak...

DKNY markasının yaratıcısı Donna Karan’ın babası tanınan, sevilen ve pek çok sadık müşterisi olan bir terziymiş. Ancak ne yazık ki Donna Karan’ın babasını tanıma fırsatı olamamış çünkü babası henüz o 3 yaşındayken vefat etmiş. Annesi moda alanında bir satış uzmanıymış. Üvey babası da moda dünyasının içinde görev alıyormuş. Hal böyle olunca Donna henüz daha bir lise öğrencisiyken ilk koleksiyonunu hazırlamış ve defilesini yapmış.
Donna Karan Parsons’da ikinci sınıftayken, Anne Klein’de yaz stajına başlamış. Bu yolculuk ona 3 yıl boyunca baş tasarımcılık görevini sağlamış. 1974 yılında Anne Klein’in ölümü sonrası onun yerini alan Donna Karan 1982’de hazırladığı Anne Klein II koleksiyonunu DKNY markasının ön hazırlığı olarak nitelendiriyor. Bugün dünya çapında ün yapan marka yaratıcılarının neredeyse tamamı gibi o da kazandığı özgüvenle kendi markasını yaratmaya karar vermiş, ancak bunu herkesin gittiği yoldan giderek yapmaya pek de niyetli değilmiş.

Adı: DKYN-bayan-parfum.jpg
Görüntülemeler: 28834
Boyutu: 90.2 KB


Herkesin aklı saraylarda, onunki sokaklarda...


Buraya kadar hikayede sıradışı pek bir şey yok. Asıl hikaye 1989 yılında Donna Karan’ın kendi kızı için mükemmel jean pantolonu yaratma arzusuyla başlıyor ve DKNY markası işte bu arayışın sonucu olarak doğuyor. DKNY Jeans New York insanlarını peşine takıp yepyeni bir sokak markası olmak üzere hızla ilerlemeye başlıyor. New York başta olmak üzere dünyanın önemli moda merkezlerinde herkes elitist bir modanın peşinde çılgın tasarımlar zerine kafa yorarken Donna Karan jean pantolonlarla başlattığı sokak modasını ayakkabı ve aksesuarlarla da zenginleştiriyor.


Sokaktan doğan, elitleri içine alan marka...

O güne kadar hep tersi olmuştu. Moda elitlerin yaşam biçimiydi ve daha sonra sokaklara inerdi. DKNY tam tersine işleyen bir hikaye yazdı. Donna Karan sokaklarda yaşayan biri değildi. Tam tersine modanın kalbinde ve elit çevrelerde olmuştu. Ancak onun kızı için ükemmel jean pantolonu tasarlama hevesi spontane bir şekilde yepyeni bir sokak modası oluşturmaya dönüştü ve elitler için moda bu kez sokaklardan geldi. DKNY’nin tanınması popüler olması o kadar kısa sürdü ki; bir anda aynı marka altında DKNY Jeans, DKNY Active, City DKNY, DKNY Underwear doğdu.Donna Karan stilinin kuralları...

Donna Karan markasını oluştururken isminin baş harflerinin yanına New York şehrinin baş harflerini eklemiş. Bunun açıkça bir sebebi var. Donna Karan tasarımlarını her hangi bir milliyete sahip olmayan kadınlar ve erkekler için yapıyor ve günlerinin onları nereye götüreceği belli olmayan hareketli ve spontane insanları hedef alıyor. Böyle insanların yaşadığı şehre de New York deniyor. New York bu yüzden markasının bir parçası. Çünkü DKNY’nin tüm ürünleri New York insanlarının hızlı yaşantılarına uyum sağlamak üzere tasarlanıyor.

Adı: DKNY_perfume.jpg
Görüntülemeler: 28516
Boyutu: 87.2 KBDonna Karan stilinin 10 altın kuralı var. 1. Giysilerinizin içinde rahat olun.
 2. Teninizi gösterin.
 3. Lüksten kaçmayın.
 4. Kokunuz çok önemli.
 5. Baz olarak siyah rengi unutmayın.
 6. Renkleri birbirleriyle karıştın.
 7. Tamamen kişiye özel aksesuarlarınız olsun.
 8. Vücudunuzun daha güzel olan yönlerini ön plana çıkarın.
 9. Dekolteden kaçınmayın.
 10. Kendinize dürüst davranın.DKNY parfüm...Koku Donna Karan’ın 10 altın stil kuralından biri olunca DKNY parfüm de gecikmiyor. DKNY parfüm kadın ve DKNY parfüm erkek koleksiyonlarının dünyanın en iyi, en kaliteli, en güzel ve en çok satan parfümleri arasında yerini alması kısa sürüyor. Parfüm şişelerinin tasarımlarını bizzat Donna Karan’ın eşi Stephan Weiss yapıyor. DKNY parfüm tasarımcıları bugüne kadar tam 92 koku tasarlamışlar. Size onların bazıları hakkında detaylı bilgi vereceğiz ancak bu dünyaca ünlü parfüm tasarımcılarını da anmadan geçemeyeceğiz. Rodrigo Flores-Roux, IFF, Maurice Roucel, Olivier Gillotin, Pierre Negrin, Jean-Marc Chaillan, Calice Becker, Alberto Morillas, Harry Fremont, Trudi Loren, Yann Vasnier, Anne Flipo ve Yves Cassar dünyanın pet çok ünlü markasına yaptıkları gibi DKNY içinde unutulmaz kokular tasarladılar.

DKNY parfümlerinin en çok tutulan serisi ise “Be Delicious” oldu. Cüretkar DKNY markası bu felsefesini tüketicilerine de açık yüreklilikle iletti. DKNY Be Delicious meyve aromalarının tazeleyici ve iştah açıcı etkisini kokulara taşıyarak fark edilir parfümleriyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Eğer hafınızın içinde gezinir, orada en çok hatırlanan kokuları bulursanız DKNY Be Delicious’a rastlama ihtimaliniz çok yüksek.

Reklamlar şehirli ve lezzetli... Tıpkı DKNY kokuları gibi.

DKNY reklamlarında başta Lara Stone olmak üzere pek çok ünlü isme rastlamak mümkün. Bu reklamların en dikkat çekici yanı ise şehir temasına ve özellikle New York vurgusuna sahip olmaları. DKNY parfüm kadın ve DKNY parfüm erkek kokularının aynı reklamda olduğunu görmek de bizleri şaşırtmadı değil. DKNY Be Delicious reklamlarında ise tamamen meyve temalarına rastlıyoruz. New Yorker imajının iyice pekiştiği reklamlarda DKNY tüm marka kimliğini burada da gözler önüne seriyor.

Adı: DKYN-Be-Delicious-bayan-parfum.jpg
Görüntülemeler: 28732
Boyutu: 89.3 KB


DKNY parfüm kadın çeşitleri:

DKNY Be Delicious Fresh Blossom Bayan Parfümü

2009 yılında yaratılan DKNY Be Delicious Fresh Blossom Women kokusunun üst notalarında greyfurt, kasis ve kayısı var. Orta notalar inci çiçeği, gül ve yasemin aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise ağaç aromaları ve kırmızı elma oluşturuyor.

DKNY Be Delicious Bayan Parfümü

2004 yılında Maurice Roucel tarafından yaratılan DKNY Be Delicious kokusunun üst notalarında greyfurt, salatalık ve lotus çiçeği var. Orta notalar sümbül, gül, inçi çiçeği, menekşe ve yeşil elma aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise ağaç aromaları, misk ve sandal ağacı oluşturuyor. 30ml EDT (Eau de Toilette) ve 50ml EDT olarak satıştadır. Parfüm setleri de mevcuttur.

DKNY Cashmere Mist Woman Bayan Parfümü

1994 yılında yaratılan DKNY Cashmere Mist Women kokusunun üst notasında bergamot var. Orta notalar yasemin, inci çiçeği ve süet aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise beyaz misk otu, sandal ağacı, misk, ipek ağacı ve vanilya oluşturuyor.

DKNY Red Delicious Woman Bayan Parfümü

2006 yılında yaratılan DKNY Red Delicious Women kokusunun üst notalarında liçi ve ahududu var. Orta notalar silhat, yeşil elma ve gül aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise meşin, vanilya ve misk oluşturuyor.


DKNY Delicious Night Woman Bayan Parfümü

2008 yılında Jean-Marc Chaillan tarafından yaratılan DKNY Delicious Night Women kokusunun üst notalarında pembe greyfurt, zencefil, böğürtlen ve frezya var. Orta notalar orkide, yasemin ve zambak aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise misk, tütsü, sarı sakız, silhat ve Kabe samanı oluşturuyor.

DKNY Pure Women Bayan Parfümü

2010 yılında yaratılan DKNY Pure Women kokusunun notaları sandal ağacı, orkide, frezya, yasemin, misk, lotus çiçeği ve Bulgar gülü aromalarını taşıyor.

DKNY Golden Delicious Women Bayan Parfümü

2011 yılında yaratılan ve marka yüzünün Lara Stone olduğu DKNY Golden Delicious kokusunun üst notalarında Afrika portakal çiçeği, kırmızı elma ve mürdüm eriği var. Orta notalar gül, inci çiçeği, orkide ve zambak aromalarını taşıyor. Golden Delicious'un temel notalarını ise tik ağacı, sandal ağacı ve beyaz misk otu oluşturuyor. DKNY Golden Delicious, 30ml EDT (Eau de Toilette), 50ml EDT (Edu de Toilette) ve 100ml EDT (Eau de Toilette) olarak satın olunabilir. Set olarak da ambalaj bulabilirsiniz.

Adı: DKYN-Be-Delicious-kadin-parfum.jpg
Görüntülemeler: 28987
Boyutu: 81.1 KB


DKNY Summer Energising Woman Bayan Parfümü

2007 yılında yaratılan DKNY Summer Energising Women kokusunun üst notalarında yaban mersini, mandalina, Çin tarçını ve kırmızı frenk üzümü var. Orta notalar sarı nergis, kırmızı kekik, nilüfer, domates yaprağı ve orkide aromalarını taşıyor. Parfumun temel notasını ise huş ağacı oluşturuyor.

DKNY Be Delicious Fresh Blossom Eau so Intense Women Bayan Parfümü

2012 yılında yaratılan DKNY Be Delicious Fresh Blossom Eau so Intense kokusunun üst notalarında turunçgiller ve elma çiçeği var. Orta notalar gül ve menekşe aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise ağaç aromaları, süsen kökü ve beyaz misk otu oluşturuyor. 50ml EDT spray ve 100ml EDT spray olarak seçenekleri vardır.Dilerseniz set olarak da satışta bulabilirsiniz.

DKNY Be Delicious Hearts London Women Bayan Parfümü

2012 yılında yaratılan DKNY Be Delicious Hearts London Women kokusunun üst notalarında sümbül ve yeşil elma var. Orta notalar Çin tarçını, hanımeli ve gül aromalarını taşıyor. Parfumun temel notalarını ise Kabe samanı ve misk otu oluşturuyor.

DKNY Be Delicious Hearts Paris Women Bayan Parfümü

2012 yılında yaratılan DKNY Be Delicious Hearts Paris Women kokusunun üst notasında kırmızı elma var. Orta notaları yasemin ve menekşe aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise silhat ve vanilya oluşturuyor. 50ml EDP (Eau de Perfume) olarak bulabilirsiniz.

DKNY Pure Verbana Scent Women Bayan Parfümü

2011 yılında yaratılan DKNY Pure Verbana Scent Women kokusunun üst notalarında reyhan ve limon çiçeği var. Orta notaları yasemin hanımeli ve şakayık aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise misk, su yosunu ve Kabe samanı oluşturuyor. 30ml EDP (Eau de Perfume), 50ml EDP spray (Edu de Perfume) ve 100ml EDP spray (Eau de Perfume) olarak ambalaj seçenekleri vardır.

DKNY Women Energising Bayan Parfümü

2011 yılında yaratılan DKNY Women Energising kokusunun üst notalarında turunçgiller, votka ve menekşe yaprağı var. Orta notalar sarı nergis, lotus çiçeği ve orkide aromalarını taşıyor. Parfumun temel notalarını ise ağaç aromaları ve huş ağacı oluşturuyor.

DKNY Be Delicious Fresh Blossom Juiced Women Bayan Parfümü

2011 yılında yaratılan DKNY Be Delicious Fresh Blossom Juiced Women kokusunun üst notalarında greyfurt, frezya, frenk üzümü ve çarkıfelek çiçeği var. Orta notalar elma çiçeği, inci çiçeği, kokulu bezelye çiçeği ve gül aromalarını taşıyor. Parfumun temel notalarını ise Kabe samanı ve beyaz misk otu oluşturuyor.


Adı: DKYN-Be-Delicious-bayan-parfumu.jpg
Görüntülemeler: 29680
Boyutu: 24.3 KBDKNY parfum erkek çeşitleri:DKNY Men Erkek Parfümü

2000 yılında IFF tarafından yaratılan DKNY Men kokusunun üst notalarında zencefil ve mandalina var. Orta notalar sarmaşık ve ardıç aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise sandal ağacı ve akçaağaç oluşturuyor.

DKNY Men 2009 Erkek Parfümü

2000 yılında Alberto Morillas ve Harry Fremont tarafından yaratılan DKNY Men 2009 kokusunun üst notalarında bergamot, mandalina, ardıç ve adaçayı var. Orta notalar karabiber, kakule, menekşe yaprağı ve yasemin aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise Virginia sediri, silhat, Kabe samanı ve süsen kökü oluşturuyor.

DKNY Men Summer Energising Erkek Parfümü

2009 yılında yaratılan DKNY Men Summer Energising kokusunun üst notalarında bergamot, portakal ve reyhan var. Orta notalar tarçın, sardunya ve ardıç aromalarını taşıyor. Parfümün temel notalarını ise sandal ağacı, meşe yosunu ve kakao oluşturuyor.