Hugo Boss: Bir tarihin yazdığı marka...

Hugo Boss markası zengin hazır giyim koleksiyonları, saat, parfüm ve diğer lüks tüketim eşyalarıyla dikkat çeken ve 1 asra yaklaşan tarihiyle, hayatımızın içinde olmaya devam ediyor. Eğer bir moda eviyseniz, kadın ve erkek koleksiyonları hazırlıyorsanız ve bugün adınız tüm dünya tarafından biliyorsa, arkanızda kaçınılmaz bir gerçek yatıyordur: savaş.

Evet, maalesef savaş ve devletlerin arasındaki gergin tutumlar, en başta tekstil sektörünü etkilese de, aralarından bunu kendi menfaatine çeviren geniş vizyonlu ve pazarlama stratejilerini çok iyi bilen yatırımcılar olunca, durum tam tersine dönüşebiliyor. Hugo Boss da bunlardan biri... Markanın tarihinde yolculuğa çıktığımızda, mihenk taşı diyebileceğimiz olaylar hep savaş dönemlerinde vuku buluyor. Hugo Boss, özellikle dünya savaşlarında orduya diktiği kıyafetlerle gündeme gelmiş ve hatta Hitler'in işbirlikçisi olarak pek çok yatırıma imza atmış. Hal böyle olunca çoğu batan ve iflasa sürüklenen firmalardan sıyrılarak, bugün dünya devi bir şirketler topluluğu oldular.

Hitler ve Hogo Boss

Elbette bu tarz bir girişle başladığımız için Hugo Boss’un bir Alman firması hatta bir Hitler'e olan yakınlığıyla Yahudi düşmanı birisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ama durum çok farklı, zira Hugo Boss bir Yahudi. Zorlu geçen savaş yıllarını kendi lehine çevirebilmek için Nazi partisine üye oluyor ve kısa zamanda da Hitler’in gözdesi oluyor. Firmasının iflasın kıyısına geldiği 1930’lu yıllarda, tüm Alman ordusunun lisanslı üniformalarının üretim hakkını alıyor ve yoluna devam ediyor. Adolf Hitler başta olmak üzere, birçok komutanın siyah takım elbiselerini, kişiye özel üniformalarını tasarlayarak, seri üretim fabrikalarda Yahudi işçileri çalıştırarak, kendi koleksiyonunu üretmeye devam ediyor.

Fakat savaşın sonlanması ve hakkında açılan “Nazi partisi destekçisi, aktivist ve zorla adam çalıştırma” davaları sonucunda çok yüklü bir para cezasına çarptırıldı. 1948 yılında ölmesine rağmen, firması Hugo Boss adı altında yaşamaya devam etti.

Savaş sonrası Hugo Boss

Hugo Boss büyümeye ve farklı tüketim eşyaları üretmeye başladı. Bugün 124 ülkede, 1000’den fazla franchise mağaza ve 400’e yakın perakende ağaza ile yoluna evam etse de, hakkında “ Yahudi ailelerin” açtığı davalar, firmanın her sene ciddi meblağlarda para ödemesine sebep oluyor. Irkçılık, savaş ve politik olaylar bir yana dursun, hepimiz kabul etmeliyiz ki Hugo Boss, hazır giyim ve lüks eşya pazarına birçok katkı da bulunmuş ve sektördeki iş hacmine bakılırsa, bugün pek çok insana da ekmek kapısı olmaya devam ediyor.Hugo Boss hazır giyim dışındaki markalı ürünlerini üretmeleri için bazı firmalarla lisans anlaşması yapmıştır. Lisans sahibi, Samsung ve HTC cep telefonları, CWF çocuk giyim, Procter and Gamble parfümler ve cilt bakım ürünleri, Movado saatler ve Safilo güneş ve numaralı gözlükler üretiyor.

Adı:  Hugo_Boss_parfum.jpg
Görüntülemeler: 14591
Boyutu:  94.4 KB


Hugo Boss Koleksiyonları

Hugo Boss’un giyim üzerine 6 farklı kategoride toplanmış markası bulunuyor. Bunlardan Boss Black , bayan ve erkek giyim üzerine modern ve klasik kesim ürünlerden oluşmaktadır. Boss Orange ise stil sahibi, modern ve bohem etkilerle tasarlanmış kadın ve erkek koleksiyonudur. Boss Selection sadece erkek giyim tasarlıyor ve daha şık, olgun ve zengin bir kitleye hitap ediyor. Boss Green, hem erkek hem kadın spor ürünler üretiyor. Hugo ise modern kadın ve erkeklere göre tasarlanmış, daha çok modanın nabzını tutan, günlük şık kıyafetler üretiyor. Bu 6 farklı segment Hugo Boss parfümlerinin de temelini oluşturuyor ve her koleksiyona ait birçok parfüm de Hugo Boss koleksiyonlarına eşlik etmesi amacıyla üretildi. Şimdi Hugo Boss Erkek parfümleri ve Hugo Boss kadın parfümlerine göz atalım.

Hugo Boss Kadın ve Erkek Parfümleri

Boss Orange Women Bayan Parfüm model Sienna Miller’in fotğrafçı Cliff Watts’a verdiği doğal ve sade pozlarıyla 009 senesinde piyasaya sürüldü. Hugo Boss Kadın parfümleri arasında en etkileyici sportif aromalara sahip olan Orange Women, bohem tarzı ve rahatlığı sevenler için tasarlandı. Şehvetli ve aydınlık aromalar, elma, portakal çiçeği, yasemin, erik, şeftali, vanilya ve sandal ağacı notalarını barındırıyor. 30ml EDT (Eau de Toilette), 50ml EDT (Eau de Toilette), 75 ml EDT (Eau de Toilette)

Boss Bottled Night Men Erkek Parfümü için ünlü sinema oyuncusu Ryan Reynolds’ın modelliğiyle gerçekleşen reklam kampanyası 2010 yılında yapıldı. Aromatik ve odunsu bir kompozisyona sahip olan Bottled Night, ecenin karanlığını simgeleyen simsiyah bir şişe tasarımına sahip ve erkek parfüm markaları içerinde en favori parfümler arasında olduğunu söyleyebiliriz. İçinde Afrika menekşesi, amarello ahşabı, lavanta ve huş yapraklarıyla bezenmiş notaları barındırıyor. 30ml EDT (eau de Toilette), 50ml EDT (eau de Toilette), 100ml EDT (eau de Toilette) ve 150 ml Deo Spray olarak satıştadır.

Boss In Motion Black Men Erkek Parfümü By Hugo Boss zafer anı sloganıyla piyasaya sürüldü. Kokunun tasarımcısı Martine Micallef ‘in narenciye ve kakao notalarını eklediği parfüm, zencefil ve greyfurt aromalarıyla sonlanıyor. Ayrıca kokunun bakım ürünlerdi de mevcut. En iyi parfüm anketinde Motion Black’in ismine rastlıyoruz.

Adı:  Hugo-Boss-Parfum-erkek.jpg
Görüntülemeler: 15526
Boyutu:  55.9 KB


Hugo XY Male Erkek Parfümü by Hugo Boss ve Hugo Xx Female Bayan Parfümü, aynı serideki bu Hugo Boss parfümleri, parfüm evi tarafından, kadın ve erkek arasındaki cinsel gerginliği yansıtmak amacıyla tasarlandığı söyleniyor. Reklam kampanyalarında ünlü sanatçılar Johathan Rhys Meyer ve Bette Franke rol aldı. 2007 senesinde piyasaya sürülen bu parfümler, kadının ve erkeğin ayrılmaz bir parça olduğu, aşkın ve tutkunun 2 cins arasında yaşananlarla ortay çıktığı vurgulanıyor. XY Hugo Boss kadın parfümünde mandalina, frenk üzümü, liçi, basmati pirinci, sandal ağacı ve gül notalarını görürken, XY Hugo Boss erkek parfümünde ise fesleğen, paçuli, bergamot ve peartree yaprağı notalarını hissediyoruz.

Boss Femme By Boss By Hugo Boss (Catwalk), 2006 senesinde piyasaya sürüldü ve reklam kampanyalarında ilk olarak model Julia Stegner, fotoğraf sanatçısı Glen Luchford’a muhteşem pozlar verdi. Ardından 2008 senesinde model Julia Stegner, Tom Munro fotoğraflarıyla parfümün tanıtımını üstlendi. İçeriğinde mandalina, siyah salkım ve frezya aromalarına rastladığımız parfümde, gül, kayısı ve limon ağacı notalarını da duyuyoruz. Boss Femme Çiçeksi parfüm sevenler için en favori koku olabilir.

Boss Woman Bayan Parfümü By Hugo Boss, 2000 senesinde piyasaya sürüldü ve reklam kampanyalarında model Mini Anden’in masum güzelliğini Peter Lindbergh resimledi. Slogan olarak “tahmin et” diyerek, parfümün gizemli ve en kadınsı aromaları barındırdığının da mesajını iletmiş oldular. Boss Woman, İçeriğinde mandalina, mango, menekşe kökü, sandal ağacı ve beyaz sedir barındırıyor. Boss Woman'ın yaratım sürecinde Sophie Labbe’nin imzasını görüyoruz.

Hugo Element Men Erkek Parfümü By Hugo Boss, belki de Hugo Boss erkek parfümleri içerisinde adından en çok bahsedilen kokudur. Reklam kampanyalarında, oyuncu Rhys Meyers’in resimlerini fotoğrafçı Stephan Ruiz pozlarıyla görüyoruz. En iyi parfüm anketinde kullanıcılar bu kokuyu 3 kelimeyle ifade etmişler, su, okyanus ve deniz… buradan da anlaşılabileceği gibi gün boyu taze ve temiz bir aroma bırakan Hugo element içeriğinde tam bir oksijen tüpü barındırıyor. Biraz kavun, biraz odunsu, biraz sabunsu notaları görüyoruz. Reklamlarında ise, “nereye gidersen git, ne yaparsan yap, Element seninle” deseler de parfümün kullanıcı yorumlarına baktığımızda bu denli kalıcı bir parfüm olmadığını okuyoruz. 60ml EDT, 90 ml EDT ve 150 ml Deo Spray olarak bulabilirsiniz.

Adı:  Boss-Intense-Bayan_parfum.jpg
Görüntülemeler: 17301
Boyutu:  57.8 KB


Boss Femme Leau Fraiche Woman Bayan Parfümü By Hugo Boss notalarında mandalina stephanotis ve kehribar bulunuyor. Oldukça taze ve rahatlatıcı bir parfüm olan L’eau Fraiche Woman, şişe tasarımıyla da, Hugo Boss bayan parfümleri arasında en güzel ve en beğenilen özelliklere sahiptir. 30ml, 50ml ve 75 ml EDT olarak satıştadır.

Hugo Men Erkek Parfümü 2006 yılında Jonathan Rhys Meyer, 2004 yılında Nicolas Duvauchelle, 2001 yılında Robert Perovich ve Anouck Lepere, 1999 yılında Werner Schreyer, 1996 yılında yine Werner Schreyer modelliğiyle piyasaya sürülen parfüm, Hugo Men, Hugo Boss erkek parfümleri içerisinde en çok satan, en beğenilen ve en etkileyici parfüm olarak biliniyor.

Hugo Boss Just Different Erkek Parfümü reklamlarında Jared Leto, elindeki Just Different parfüm şişesini baş aşağı çevirmiş ve tutkulu bakışlarıyla “ değişim noktanız” sloganını savuruyor. Farklı, kalıcı parfüm, fütürsüz, yaratıcı ve enerji dolu. Orijinal Hugo man’in iyi harmanlanmış kokteyl biçimi eleştirisini alsa da, gündüz ve özellikle geceleri sürülmeye değer baharatlı bir aromaya sahip. Kokunun parfüm setleriyle birlikte, içeriğinde fesleğen, frezya, nane ve cashmeran notalarını barındırıyor.

Hugo Boss Boss Orange Man Erkek Parfümü, Hugo Boss Kadın parfümü Orange serisinin erkek versiyonudur. 2009 yılında piyasaya sürülen Orange Man, aktör Orlando Bloom’un rahat ve sempatik tavırlarıyla fotoğraflandığı reklam kampanyasıyla tanınıyor. Kendisinin de Orange Man’i kullandığını ve “ilgimi çeken, spontan ve en kaliteli aromaya sahip, kişiliğimi yansıttığını düşünüyorum” belirterek, hayranlarının ve birçok erkeğin parfüm markasını değiştirmesine yol açmıştır. Notalarında elma, vanilya ve tütsü bulunuyor. Ayrıca kokunun parfüm setleri de var.

Hugo Boss Bottled Sport Erkek Parfümü, 2012 yılında “maceraya hazır” sloganıyla piyasaya sürüldü. İngiliz formula 1 pilotu Jenson Button’un oynadığı reklam ilminde, arka fonda Button’un arabasını görüyoruz. Bottled Sport içeriğinde greyfurt, kakule, lavanta ve vetiver notalarını barındırıyor.

Hugo Boss Nuit Femme Bayan Parfümü 2012 yılında piyasaya sürüldü ve reklam yüzü olarak ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow küçük siyah elbisesiyle boy gösteriyor. İçeriğinde şeftali, aldehitler, beyaz çiçekler, yasemin, menekşe, yosun ve sandal ağacı notalarını barındıran Nuit Femme, kadınlar için en güncel çiçek kokulardan bir tanesidir. 30ml EDP (Eau de Perfume), 50ml EDP (Eau de Perfume) ve 75 ml EDP(Eau de Perfume) olarak bulabilirsiniz.

Adı:  Hugo BOSS Nuit-kadin_parfum.jpg
Görüntülemeler: 14222
Boyutu:  86.8 KB


Hogo Boss Parfüm Tasarımcıları

Martine Micallef
Martine Micallef Fransız parfüm üreticisi bir parfüm tasarımcısıdır. Micallef’in Geoffrey Newman’la birlikte 1997’de kurdukları M Micallef adında bir parfüm şirketi bulunuyor. Bazı ünlü parfüm firmalarına da koku üretimi yapan firma, genellikle vanilya aromalı, çiçek kokulu ve kalıcı parfüm üretiyor, kokuların şişe tasarımlarında da söz sahibidir.

Sophie Labbe
Sophie Labbe ISIPCA parfüm okulundan mezun olduktan sonra uzun süre Givaudan firmasında çalıştı. 1992 yılında uluslararası bir parfüm üreticisi unvanına sahip olan Flavors&Fragrances’le çalışmaya başladı. Sophie Labbe’nin 2005 yılı François Coty ödülü bulunuyor.

Adı:  Hugo-Boss-Pure-Purple-Parfum.jpg
Görüntülemeler: 13782
Boyutu:  25.6 KB


parfumforum.com'da Hugo Boss

parfumforum.com’da sizi birbirinden farklı, en cok satan, en güzel, en kaliteli ve kalıcı parfümlerle karşılıyor. Parfüm sevdalısı ve bir parfüm gurusu olabilirsiniz ya da dünya kozmetik devlerinin milyarlarca dolar bir iş hacmiyle yürüttükleri ilginç parfüm dünyasını yakından öğrenmek ve tanımak da isteyebilirsiniz. İşte bütün bu başlıklar parfumforum.com’da. Gelin bizimle bilgilerinizi paylaşın. Sitemize üye olun ve parfüm dünyasına ilk adımınızı atın. Hugo Boss markasının klasik parfümlerini, en kaliteli, en ucuz, en etkili kokularını bulabileceğiniz gibi forum sayfamızı ziyaret ederek, Hugo Boss parfüm yorumlarını okuyabilir ya da kullanıcısı olduğunuz diğer parfümler hakkında kendi görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Hugo Boss 2013 parfum fiyatlarını ve en uygun parfum fiyatlarını ve zaman zaman kofre tarzında sunulan parfum setlerinden de sitemiz sayesinde haberdar olabilirsiniz.