Parfümün Japoncası: Kenzo

Dünyaca ünlü Kenzo markasının kurucusu Kenzo Takada, 1939 Japonya doğumlu bir moda tasarımcısıdır. Hazır giyim kıyafetlerden tutunda, cilt bakım ürünleri ve parfümlere kadar geniş bir varyasyonda ürün tasarlayan firma, bizim doğunun mistik havasını solumamıza imkan sağlıyor. Henüz ergenlik çağlardayken, kız kardeşlerinin okuduğu moda dergilerini inceleyip, kendi gardırobunu ve yakın arkadaşlarının kıyafetlerini bir moda tasarımcısı gibi düzenlemeyi sevse de, ailesinin zoruyla Kobe Üniversitesine yazılıp, bambaşka bir alanda eğitim hayatına başladı. Fakat içinde bitmek tükenmeyen moda tutkusu, onun ailesine karşı çıkarak üniversiteyi terk etmesine ve bir moda okuluna yazılmasına neden oldu. 1958’li yıllardan bahsediyoruz ve bu döneme kadar Tokyo’da bulunan Tokyo Bunka Moda Koleji sadece kız öğrencilere eğitim veriyorken, o sene bir karar alarak kapılarını Kenzo gibi moda merakı olan erkeklere de açtılar. Elbette ilk erkek öğrencileri Kenzo oldu ve böylelikle bir dünya devi markanın kurucusunun da yetişmeye, moda konusunda uzmanlaşmaya başladı.

Kenzo ve Paris

Okulundan mezun olduktan sonra, modanın kalbinin Fransa’da attığını gören Kenzo, Japonya’dan ayrıldı ve Paris’e yerleşti. Her zaman basınla, gösteri dünyasıyla ilişkilerini iyi tutarak, moda dünyasında yer almaya çalıştı. 1964’de diğer tasarımcılardan farklı olarak daha kalın kumaşlarla hazırladığı bir koleksiyonun tanıtımını yaptı. Her farklı tasarım gibi, Kenzo’nun dikiş kalitesi ve kumaş kalınlığı insanların dikkatini çekti. Bu başarı onun ilk mağazasının açılmasına, birçok moda dergisinde röportajlarının yayınlanmasına neden oldu. İlk koleksiyonunun yer aldığı ürünlerini 1970 yılında Jungla Jap markasıyla açtığı Paris’teki bir dükkânda satmaya başladı. Ünü kendi ülkesinde ve Amerika’ya da ulaşınca yeni koleksiyonlar, yeni mağazalar, ardı ardına gelen ödüllerle Kenzo bir dünya devi marka olmak için emin adımlarla yoluna yürümeye devam etti. Paris’e yerleşme kararı ve modaya ilk adımını Paris’te atma kararı, ona şans getirdi ve 1983 yılında ilk erkek koleksiyonunu tanıttı. 1988 yılına ilk parfümü Kenzo de Kenzo, ilk erkek parfümü 1991 yılında Kenzo Pour Homme ve en sonunda vazgeçilmez bir parfüm markası olduğunu kanıtlayan ürünü Flowers by Kenzo 2000 yılında piyasaya sürüldü.

Ve Kenzo Emekli Olur
Kenzo 1993 yılında LVMH grup şirketinin himayesine girdikten sonra, kurucusu Kenzo Takada, çalışma hayatının 30. Yılında emekliliği düşünmeye başladı. Sağlık durumunun bozulması ve uzun zamandır aralıksız çalışıyor olmanın verdiği yorgunlukla Kenzo 1999 yılında emekli olmaya ve uzun zamandır yapmadığı bir tatile çıkmaya karar verdi. Şirketini yardımcılarına devretti ve 6 sene hiç ortalıklarda görünmedi. Çok iyi dinlendiğinden ya da bir işkolik olduğundan 2005 senesinde Gokan Kobo, dekorasyon markasıyla tekrar dönüş yaptı. Ev için objeler, mobilyalar ve tekstil ürünleri sunan markası “ beş duyunun atölyesi” manasına geliyor.

Adı:  kadinparfum-kenzo-perfume.jpg
Görüntülemeler: 19258
Boyutu:  91.7 KBKenzo Bayan ve Erkek Parfümleri

Kenzo ne kadar bir giyim markası olsa da, bizler onu her zaman parfümleriyle tanıyor ve beğeniyoruz. Diğer parfüm markalarından farklı olarak, her zaman kurucusu Kenzo Takada’nın Japonya doğumlu olması ve uzak doğu felsefesiyle markanın, özelikle kokuların harmanlanmasına sebep oldu. aha evvel hiçbir parfümün içinde görmediğimiz yerel çiçek, ağaç ve otların aromaları, Kenzo’nun parfümlerinde kullanıldı. Marka reklam filmlerinde dahi doğunun mistisizmini ön plana çıkararak, farklılaşmayı, diğerlerinden ayrılmayı başardı. Şimdi sıra Kenzo bayan parfümlerini ve Kenzo Erkek parfümlerini yakından tanımaya geldi.

Kenzo Flower ilk serisini 2000 yılında Flower by Kenzo ile piyasaya sürdü. Reklam ajansı Air Paris’in hazırladığı reklamda, model Racgel Kirby, fotoğraf sanatçısı Jerome Esch’e verdiği pozlarla ilk Flower Kenzo bayan parfümünün açılışını yapmış oldu. Şişesinin tam manasıyla bir idol çiçek formundaki tasarımı, sayısız ödül kazanmasını sağladı. Flower Kenzo, en iyi parfüm anketinde her zaman iyi notlar alan ve çoğu insanın favori parfümü olarak anılan hem şehirli hem de doğasever, çiçeksi bir parfümdür. Notalarında siyah kuş üzümü, akdiken, gül, mandalina, reçine yasemin, menekşe, vanilya ve tütsüye rastlıyoruz.

Adı:  kenzo-flower-parfum.jpg
Görüntülemeler: 20247
Boyutu:  34.4 KB


Eau de Fleur de Yuzu Kenzo Bayan parfümü, içinde kullanılan yuzu meyvesi Japonyada yetişen bir çeşit narenciye meyvesidir. Ufak bir greyfurtu andırır ve mandalina, greyfurt ve portakal karışımında tadı var. İşte bu parfümün içinde kullanılan yuzu meyvesi, Eau de Fleur de Yuzu Kenzo’nun temel notalarını oluşturuyor. Işığı ve yaz mevsimini çağrıştıran aromasını ünlü koku tasarımcısı Jean Jacques tarafından yaratılmış.

Flower by Kenzo Spring Fragance Kenzo Bayan parfümü
,
2009 yılında piyasaya sürüldü, tasarımcısı Alberto Morillas, ilk çıkan Flower parfümünden daha ışık saçan, daha taze ve serin bir koku olduğunu söylüyor. Notalarında, beyaz misk, mandalina, zencefil, litchi ve frezya aromalarına rastlıyoruz. 50ml EDT (Eau de Toilette)

Kenzo Homme Sport Erkek Parfümü
, 1991 senesinde çıkan Kenzo Pour Homme serisinin devamı niteliğinde bir kokudur. İçeriğinde greyfurt, nane, limon, zencefil, sedir ağacı ve vetiver notalarını barındırıyor. Reklam filmlerinde langırt masası başında görüntülenen bir erkek mankeni ve arka fonda da parfümün içeriğine gönderme yapan taze ve ferah bir hava oluşturan denizi görüyoruz.

Flower by Kenzo Oriental Bayan Parfümü 2005 senesinde piyasaya sürüldü, reklam kampanyalarında model Sophie Nicolas, fotoğraf sanatçısı Patrik Guedj’e çalıştı. Parfüm tasarımcısı Alberto Morillas, Fransız hammadderi yerine bu sefer, japonya’ya özgü çiçeklerden ve o yöreye ait notalardan faydalanarak bu parfümü tasarlamış. Flower by Kenzo Oriental’in içinde Asya’lı bir ağaç olan Agar ağacının meyvesi kyara kullanılmış. Bu meyve özellikle Japonların KODO adını verdikleri dinsel seremonilerinde yakılarak kullanılıyor, kısaca bir çeşit tütsü ve Japonca “duyuları dinleme” manasına geliyor. Diğer Flower by Kenzo parfümlerinden farklı olarak, çiçek kokularıyla başlayıp, oldukça odunsu notalarla sonlanır. Hafif baharatlı, çiçek kokusu tarifini yapabileceğimiz bu parfüm, günlük kullanım için ideal bir kokudur. 50ml EDT (Eau de Toilette) olarak satın alınabilir.

Kenzo l’eau par Indigo Pour Homme Concentrade Erkek Parfümü
, 2009 senesinde yapılan bir reklam kampanyası eşliğinde piyasaya sürüldü. Model Monica Christensen ve Ben Giessler, ünlü fotoğrafçı Patrick Guedj’e sanki bir film karesinden alıntı yapılmış gibi duruyorlar. Denizin üzerine uzanmışlar ve dünyayı dışlamışlar. Mavi bir koku, denizi, aşkı, sevdayı, hayatı ve belki de biraz sihri yansıtıyor. Sophie Labbe tarafından tasarlanan parfümün notalarında zencefil, elemi, kişniş, vetiver, kehribar, labdanum ve tonka fasulyesi bulunuyor. Seksi ve taze bir koku arayanlar için uygun bir parfüm olabilir. 50ml EDT (Eau de Toilette) ve 100ml EDT (eau de toilette) ambalajlarları ile satıştadır.

Adı:  l_eau_par_kenzo_kadin_perfume.jpg
Görüntülemeler: 19590
Boyutu:  50.9 KB


7:15 am in Bali Kenzo, 5:40 pm in Madagascar Kenzo, 10:10 am in Sicilia Kenzo ile dünya seyahatine var mısınız? Evet, bunlar Kenzo’nun seyehat teması üzerine kurguladığı özel parfümlerdir. İlk olarak 7.15 am in Bali Kenzo ile başlayan seri çiçeksi ve meyveli bir kokuya sahip. Daphne Bugey tarafından tasarlanan 7:15 Bali, hassas ve tatlı olarak yorumlanabilir. İçeriğinde vanilya, orkide, yasemin ve meyve aromalarını barındırıyor. 10:10 am in Sicilia Kenzo ise serinin en son çıkan kokusu ve Sophie Labbe tarafından tasarlandı. Greyfurt, mandalina, bergamot, şakayık, frezya, incir, sedir ve vetiver notalarını barındırıyor. 50ml EDT (Eau de Toilette) olarak satışta.

Kenzo Amour Indian Holi Pour Femme Bayan Parfümü model Olga Kurylenko’nun, Patrick Guedj tarafından çekilen pozlarıyla 2008 senesinde piyasaya sürüldü. Parfüm Daphne Bugey ve Oliver Creps imzasını taşıyor. Notalarında kiraz çiçeği, beyaz çay, kediotu, ahşap, tütsü, vanilya ve misk barındırıyor. Mülayim ve egzotik bir koku.

Kenzo Amour Pour Femme Bayan Parfümü stilize çiçek çalışması diye nitelendirdiği parfümün yaratıcısı Daphne Bugey, Olivier Creps’le birlikte Hindistan, Japonya ve Vietnam’a yolculuğa çağırıyor. Notalarında kiraz çiçeği, pirinç buharı, beyaz çay, kediotu, ahşap, thanaka ve vanilya notalarını barındırıyor. Temel duygu olarak aşka ve yolculuk temalarını ele alan parfüm, sevginin kutsallığına inanıyor ve egzotik kutsal toprakların kokusunu içinde tutuyor. Çoğu kullanıcı yorumu bu parfüm için 2 kelimeyi kullanmışlar: Güzel kokuyor. Parfümün bir başka öne çıkan ismi ise şişe tasarımcısı Karim Rashid. En kalıcı parfümlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. 30 ml EDP, 50ml EDP ve 100ml EDP çeşitleri bulunur.

l’Eau 2 Kenzo Pour Homme Erkek Parfümü ve l’eau 2 Kenzo Pour Femme Bayan Parfümü, adlarından da anlaşılabileceği gibi bir çift parfümü. Aynı serinin kadın ve erkek versiyonlarıdır. Kenzo bayan parfümü armut, limon, gül frezya, nilüfer çiçeği, sedir ve beyaz misk kokarken, kenzo erkek parfümü ise, lavanta, greyfurt, zencefil, acı portakal, ardıç, vetiver ve ladin notalarına sahiptir. Maalesef bu kokunun parfüm setleri bulunmuyor. Kadın versiyonunu Daphne Bugey, erkek versiyonunu ise Sonia Constant tasarlamıştır.

Adı:  kenzo-amour-parfumu.jpg
Görüntülemeler: 19146
Boyutu:  79.9 KB


Kenzo Parfüm tasarımcıları

Daphne Bugey
Daphne Bugey Fransa, Grenoble doğumludur. Ailesiyle birlikte çıktıkları yaz tatilinde parfüm başkenti Grasse bölgesine giderler ve Bugey’in parfüm ve koku sevdası da 12 yaşında başlamış olur. Hemen parfum okuluna yazılır. 1997’den beri Firmenich firması için çalışıyor. Bir dergiye verdiği röportajında; bütün parfümler etil alkol, cis 3 hexenol, citronellyle asetattan ibarettir. Ama artistik kimya yani tasarımcılar devreye girerek, bu kimyasalların kimyasını değiştirirler. Bu değişimi tasarımcı bile tahmin edemez, kokular bütün gün bizimle oyun oynar durular” diyerek mesleğinin ince detaylarını ve zorluklarını anlatmıştır.

Sonia Constant
Sonia Constant’da parfum serüvenine ISIPCA ve sonrasında GIVAUDAN parfüm şirketlerde devam etti. Tüm parfüm camiası tarafınsan “atipik” yani sıradışı parfümlerin yaratıcısı olarak kabul ediliyor. Sonia Constant yaratım sürecini şu şekilde ifade ediyor: ben kokuları seviyorum ve bu da benim işime oldukça gerçekçi yaklaşmamı ve her notanın anlaşılır olmasını sağlıyor. Atipik olan ben değilim aslında, ben sadece onları samimi ve doğrudan salınmalarını sağlıyorum”

Jean Jacques Müzik ve parfüm arasındaki ilişkiyi Jean Jacques’dan daha iyi ifade eden birisine rastlayamazsınız. O aynı zamanda bir müzisyen. Caz ve piyano dersleri sonrasında konservatuarda okudu. O dönemde bir arkadaşı sayesinde kokuları keşfetti ve yolu ISIPCA firmasıyla kesişti. Sonrasında üniversitede bilim ve bio kimya okudu. Hala hem müziği, hem de parfüm tasarım işlerini beraber yürütüyor.

Adı:  MADLYKENZO_bayan_parfum.jpg
Görüntülemeler: 19633
Boyutu:  79.3 KB


parfumforum.com'da Kenzo
Kenzo markasının klasik parfümlerini, en kaliteli, en ucuz, en etkili kokularını bulabileceğiniz gibi forum sayfamızı ziyaret ederek, Kenzo parfüm yorumlarını okuyabilir ya da kullanıcısı olduğunuz diğer parfümler hakkında kendi görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Kenzo parfüm fiyatlarını ve en uygun parfüm fiyatlarını ve zaman zaman kofre tarzında sunulan parfüm setlerinden de sitemiz sayesinde haberdar olabilirsiniz. parfumforum.com sizi birbirinden farklı, en cok satan, en güzel, en kaliteli ve kalıcı parfümlerle karşılıyor. Parfüm sevdalısı ve bir parfüm gurusu olabilirsiniz ya da dünya kozmetik devlerinin milyarlarca dolar bir iş hacmiyle yürüttükleri ilginç parfüm dünyasını yakından öğrenmek ve tanımak da isteyebilirsiniz. İndirimli fiyat duyurularını takip edebilir, sevdiklerinize parfum hediye edebilirsiniz. İşte bütün bu başlıklar parfumforum.com’da. Gelin bizimle bilgilerinizi paylaşın. Sitemize üye olun ve parfum dünyasına ilk adımınızı atın.