Parfümün Başketinden Bir Kutlama

Parfüme tutkun olanları, parfüm kullanımını bir yaşam tarzı haline getirenlerin ismini duymuş olmaları çok muhtelemel bir şehirden bahsedeceğiz şimdi size. Aslında bu o şehirden ilk bahsetmemiz de olmayacak. Sitemizi yakından takip edenler hatırlayacaktır, Parfümün Tarihçesi yazımızda 16. Yüzyıl sonrasında parfüm endüstrisinin Fransa mezkezli olarak gelişimini anlatmış ve Grasse şehrinden de bahsetmiştik.

16 yüzyıla kadar parfüm alanında belirgin bir varlık göstermemiş olan Fransa’nın makus talihi ünlü İtalyan Medici Ailesi’nin parfömörü Rene le Florentin’in Fransa’ya yerleşmesi ise değişmiştir. Başta Botticelli, Michelangelo, Leonardo Da Vinci ve Raphael olmak üzere birçok dev İtalyan sanatçısını finansal açıdan desteklemiş olan ve Rönesans’a büyük katkıları olan bu alienin parfümörünün de kadar önemli bir isim olduğunu tahmin etmek zor olmayacaktır.

Çeşitli edebiyat ve tarih eserlerinde de anlatıldığı üzere 17. yüzyıl Fransa’sı kötü bir koku bulutu altında yaşıyor gibidir adeta. Şehirlerdeki kanalizasyon sisteminin yetersizliği, su ve banyo sıkıntısı sayılabilir. Kötü kokuları bastırmak amacı ile son derece popular olan parfümler Fransa’ya özgü birçok parfüm kullanım modasını da beraberind getirmiştir. Mesela parfümlü eldivenler. Parfümün tene zarar verdiğini düşünen Fransızlar başta parfümlü eldivenler olmak üzere birçok parfümlü aksesuvar kullanmayı adet edindiler. Parfümlü kürkler, parfümlü eşarplar ve hatta parfümlü mobilyalar satılmaktaydı.

Parfüm ihtiyacı bu kadar yoğunken ve talep bu kadar çokken üretimin de bunu izlememesi kaçınılmaz tabi ki. 18. Yüzyıl ve sonrasındaki dönemde Fransa’nın güneyindeki Grasse bölgesi kendisini adeta parfüm için hammadde yetiştirmeye adamıştır. Her yıl tonlarca çiçek yetiştirilip parfüm üretilen Grasse ta o zamandan günümüze parfümün başkenti olarak anılır.

Adı:  400x400.jpg
Görüntülemeler: 727
Boyutu:  55.1 KB


Peki bayram değil seyran değil bütün bunları size neden mi anlattık? Çok geçerli bir sebebimiz var. 1976 yılından beri doğal, otantik ve etkili kişisel bakım ürünlerini Akdeniz kültüründen aldığı ilham ile dünyaya sunan dev marka L’occitane’in yeni parfüm serisi yüzünden. Dünyanın parfüm başkenti Grasse’da şekillendirilen L’occitane La Collection De Grasse, L’occitane’in parfümörü Karine Dubreuil tarafından otantik meyve ve çiçek özleri bir araya getirilerek yaratılmış ve Provence’in Grasse şehrine itihaf edilmiş yepyeni bir parfüm koleksiyonu.

Adı:  300x600.jpg
Görüntülemeler: 608
Boyutu:  73.2 KB


L'occitane La Collection De Grasse birbiinden farklı özler ve duruşlara sahip 4 farklı parfümü içerisinden barındıran bir seri. Bu 4 parfümü bir arada set olarak almak da mümkün, her bir parfümü ayrı ayrı almak da. Her bir parfüm kendine ait bir konsepte ve kullanım okazyonuna sahip. Parfümler kullandıkları baskın notalara göre isimlendirilmiş ve ikili baskın nota kombinasyonlarına göre tanımlandırılıyor. Her parfümün isminde yer alan & işareti ise birbirine zıt veya birbirini tamamlayıcı iki farklı esansın kusursuz birleşimini simgeliyor.

Vanille & Narcisse
BRAZEN HAPPINESS

Doğu'nun insanın içini gıcıklayan yumuşaklığı ile yaşam sevincini dışavuran bir kahkaha bir araya gelince nasıl bir his verir dersiniz? Vanilya ve Nergis notalarını işte bu karmaşık, iç gıdıklayıcı duyguyu hissettiriyor bayanlara. Oryantal kokular kategorisinde yerini alan bu koku kombinasyonu, vanilya ve beyaz yapraklı çiçeklerin tutkulu evliliğinden doğma bir melez güzeli gibi.

75 ml EDT olarak satışta bulunan Vanille & Narcisse'in ayrıca 175 ml. vucüt losyonu, 175 gr. duş jel, ve 125 gr. parfümlü sabunu mevcut.


The Vert & Bigarade
SHARED MEMORIES

Canlı, ferah, serinletici... Çocuk olup dağda bayırda bahsede düşe kalka koşmak gibi ya da günün tüm enerjisini had safhada kullanarak bunaltıcı olmayan bir yaz gününün bütün kendiliğindenliğine kapılıp gitmek gibi... Turunç ve yeşiş çay notalarının kaynaşımından ortaya çıkan The Vert & Bigarade'in önemli özelliği hem kadın hem erkek için uygun olması. Gündüz kullanımı, özellikle bahar ve yaz ayları için ideal bir koku, ofis gibi kapalı ortamlarda çalışıp da ferahlatıcı özelliği ile önerilebilir.

75 ml EDT olarak satışta bulunan parfümün aynı zamanda 175 ml vucüt losyonu ve duş jeli ile 125 parfümlü sabunu bulunuyor.

Magnolia & Mure
A MYSTERIOUS COINCIDENCE

Jasmin & Bergamote
DAY AND NİGHT

Nasıl gece gündüzün alternatifi değil tamamlayıcısı ise, öyle bazı ikililer vardır ki ancak bir arada mükemmel olurlar. L'occatiane'in parfüm dünyasına bu mükemmel ikilerden bir olarak önerdiği Jasmin & Bergamote, yaseminin kendini cesurca ortaya koyan tavrı ile bergamotun sırasını bekleyen kendinden emin duruşunu bir araya getiriyor. Jasmin & Bergamote, sağladığı kusursuz denge ile romantik duygular ve mantık arasında sürekli seçim yapmak zorunda olan kadınlara yeni bir davranış öneriyor.

La Collections De Grasse serisinin diğer parfümleri gibi 75ml Eau de Toilette olarak satışta bulunan parfümün 175ml vucüt losyonu, duş jeli ve 125gr. parfümlü sabun içeren seti de mevcut.