Seri Katil Gözüyle Parfüm Notaları

 1. Seri Katil Gözüyle Parfüm Notaları

  Özellikle parfüm severler tarafından ilgiyle izlenilen orijinal adıyla “Das Parfum “ “Koku” filmi, Patrick Süskind’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. 18. Yüzyıl Fransa’sında geçen olaylar, başkarakter Jean- Baptiste Grenouille’in kokulara olan düşkünlüğü gerilim ve dram dolu olaylarla anlatılıyor. Dönem Paris sokaklarının aşırı derecede pis kokması, tüm aristokrasisinin parfümlere yönelmesi ve nihayet Baptiste’in bir parfümcünün yanında iş bulmasıyla filmin kurgusunun temelini oluşturan parfüm notaları anlatılıyor. Bakın filmde parfüm notaları nasıl izah ediliyor:
  Müzik gibi parfüm de 4 ana notadan yani esanstan oluşur. Bunlar harmoni oluşturacak şekilde dikkatle seçilmelidir. Her parfümde 3 akord vardır: Baş, kalp ve ana. Toplamda 12 nota. Baş akord, ilk izlenimi içerir, etkisi bir kaç dakika sürer. Kalp akord parfümün temasıdır, birkaç saat sürer. Son olarak Ana akord parfümün gidişatıdır, bir kaç gün sürer.
  Mısırlılar, orijinal bir parfümün ekstra bir nota ekleyerek yapılabileceğine inandılar. Diğerlerini saf dışı bırakacak son bir esans !
  Efsaneye göre, firavunun mezarı açıldığında aradan geçen binlerce yıla rağmen ortaya öyle güzel ve güçlü bir koku yayıldı ki, dünyadaki her bir insan bir saniyeliğine kendisini cennette hissetti.
  12 esans keşfedilebildi. Ama 13.sü yani en önemlisi asla bulunamadı.
  "

  Parfümcü ustasından aldığı bu öğretiyle Fransa’nın parfüm esanslarıyla ünlü Grasse kasabasına yola koyulan Baptiste ise, kokulara bu denli ilgisi ve sevgisi olmasına rağmen bir gün kendi kokusunun olmadığını keşfediyor. Bunun üzerine işte bu 13 kokuyu da bulabilme ve belki de benliğini kazanabilme arzusuyla seri katil gibi, başkalarının kokusunu şişelerin içine hapsederek, cennete ulaşmaya çalışıyor.
  Adı: das parfum 2.jpg
Görüntülemeler: 2188
Boyutu: 19.6 KB
  Adı: das parfum.jpg
Görüntülemeler: 2677
Boyutu: 31.0 KB

 2. hem kitabı okudum hem de filmini izledim. filmin son sahnesi oldukça etkileyici
  filmin baş karakteri kadar nitelikli bir burna sahip olmak ister miyidim bilmiyorum metelerce uzaktaki şeylerin dahi kokusunu alabilmek bazen düşünüldüğü kadar güzel olmayabilir

 3. Zaten filmin başlangıcındaki son derece kötü koktuğunu tahmin edebileceğimiz pek çok şeyin de görüntüleri sergileniyor...burada filmden ziyade, Mısırlıların MÖ ki devirlerde bile parfümlerin 12 notaya sahip olduğu, bir kompozisyon yazar gibi giriş gelişme ve sonuçlarıyla gerçek esansını salgıladığı bilgisini vurgulamak istedim. Yaklaşık 3000 yıldır hayat bu 12 notanın peşiden koşuyor, moda devleri parfüm tasarımcılarına dünyanın parasını sayıyor, bizler 30 ml lik şişelere güzel paralar ödüyoruz...en muhteşem kokuyu tasarlayabilmek için tabiri caizze savaşıyorlar ve ne enteresanki bu buluş, oldukça uzun zamandır hafızalarımızda, insanlık kokular için, parfümler içinyaşıyor...sanki hepimizin içinde en iyi kokuyu bulmak isteyen bir Babtiste var...

 4. kesinlikle katılıyorum
  Koku alma duyumuz aslında en önemli duyumuz. Ben de firavunun mezarından yayılan kokuyu çok merak ediyorum. ''Mükemmel'' koku acaba nasıl kokuyordur ve ne hissettiriyordur gerçekten merak uyandırıcı


Temel Parfüm Bilgileri Parfüm yorumları okuyup ve fiyatlari karşılaştırıp en ucuz Seri Katil Gözüyle Parfüm Notaları online alışveriş'de bulun. Seri Katil Gözüyle Parfüm Notaları kullananlar.