TOM FORD'UN SİYAHİ ORKİDESİNİN GİZEMİ

Adı: Tom_Ford_Black_Orchid_Bayan_Parfüm.jpg
Görüntülemeler: 97244
Boyutu: 68.1 KBMarka imajı mı kokuyu sattırıyor, yoksa kokular markayı sırtına almış ve hareketinin devamını mı sağlıyor?

Tom Ford 21. Yüzyılın en yaratıcı aktivist tasarımcısı olarak bilinirken, hangi markanın yaratıcı yönetmen pozisyonuna seçildiyse, gerçek anlamda ciddi başarılar kazanmasına ve markanın kar marjlarında dramatik yükselmelere sebep olmuştur. Kendi ismiyle üretime başladığı her tasarımı için, ki buna parfüm koleksiyonları da dâhil, serinin her aşamasında bizzat olgunun içerisinde yer alıyor ve sınırlarını zorlayarak, ürünü en çok satan, en beğenilen ve belki de dönemin en favori ürünü haline getiriyor. Gucci ve YSL yaratıcı yönetmenliğinden sonra 2000’li senelerde kendi koleksiyonu içinde aynı başarıları kazandı. Lüks tüketimin vazgeçilmezi olan parfümlere ayrıca kafa yorarak, Estee Lauder markasıyla ortak girişimlerde bulundu.

Tom Ford yaratıcı zekasını ve popülerliğini her zaman çıplaklığı, dişiliği ve erkeksiliği ön plana çıkaran reklam kampanyalarıyla beslese de, aynı temayı Black Orchid reklam kampanyasında maalesef göremedik. Hatta Tom Ford bayan parfümü olsa dahi, bizzat kendisi fotoğrafçıların karşısına geçerek mankenlerle ve ünlü sinema artistleriyle poz veriyordu. Dediğimiz gibi Black Orchid serisinde bu denli piyasayı hoplatacak bir kampanya gerçekleştirmedi. Kadın bedeni estetik kaygısının önüne geçerek, sadece parfümün kokusuna ve esrarengiz notalarına öncelik verildi. Sade yalın ve şık bir ambalaj şeklinde sunumu yapılan Black Orchid, bir tek 2008 senesindeki reklam kampanyasında yüzüstü çırılçıplak uzanmış mankenin pozlarıyla çıplaklığı vurguladı. Ama diğer yıllarda her zaman tek bir profil ve parfümün vizyonu harekete dönüştürüldü.

Tom Ford Klasik zarafet ve popüler kimlik

Ortaklaşa iş yaptığı her firma, dikkat ederseniz kökleri en az 50 yıla uzanan, tanınmış ve lüks markalardan oluşuyor. Alan razı, veren razı politikasıyla devam ettirilen anlaşmalar, hem Tom Ford’a geniş bir dağıtım aracı sağladı, hem de diğer markalar Tom Ford’un klasik zarafetle, popüler kimlikleri bir araya getirmesiyle nemalandılar. Hal böyle olunca Tom Ford’un ağzından çıkan her söz, her rica emir gibi kabul edilip, önüne her çeşit imkan seferber edildi. En sonunda Tom Ford Black Orchid serisinin ilk ürünü piyasaya sürüldü. Seride 2 farklı koku bulunuyor. Bunlar Black Orchid For Women ve Black Orchid Viole de Fleur, her iki kokuda bayanlara özel, kadınlar için tasarlanmış kokulardır. Şimdi bu iki parfümünde özelliklerine ve yapı taşlarına yolculuğa çıkalım.

Adı: Tom Ford black orchid.jpg
Görüntülemeler: 87338
Boyutu: 40.8 KB


Oryantal Çiçeksi Black Orchid for Women Tom Ford Bayan Parfümü

Tom Ford için ünlü koku merkezi Givaudan tarafından tasarlanan Black Orchid, 2006 yılında piyasaya sürüldü. Tom Ford kendi ağzıyla kokuyu şu şekilde ifade ediyor: “21. Yüzyılın ilk ve tek lüks kokusunu oluşturmaya niyetlendik, takdiri size bırakıyoruz, içinize çekin, onunla yaşayın ve değişime ortak olun” sözleriyle diğer tüm lüks marka parfüm üreticilerine meydan okudu.

Tom Ford Black Orchid for Women bayan parfümü notalarına göz attığımızda ilk etapta, ylang ylang özlerine be siyah çikolatanın cazibesine kapılıyoruz. Sonrasında aromalarda bergamot ve frenk üzümünün ferahlatıcı notalarını duyuyoruz. Orta notalara geldiğimizde ise zengin lotus ahşap ve meyveli notalarla asıl Black Orchid’in kimyasına dalıveriyor, giderek karanlıklaşan ve cazibesine cazibe katan bir yolculuğa başlıyoruz. En sonunda tekrar bitter çikolata, tütsü, paçuli, sandal ağacı, vanilya ile tatlandırılmış vetiver ile parfümü sonlandırıyoruz. Bu enfes karışım ancak 1 kaç saat sonra gerçek anlamda kokusunu açığa çıkarıyor. Belki de cazibeli kokusunu da bu gecikmeli notalarından alıyor.
Reklam kampanyalarında model Julia Restoin Roitfeld’i uzun kırmızı ojeli manikürlü elleriyle tutkulu bakışları arasında tuttuğu Balck Orchid şişesiyle görüyoruz. Fotoğraflar ünlü ikili Mert Alas ve Marcus Piggott tarafından çekilmiş. Sonraki senelerde ilk reklam filminde oynatılan esmer güzelini sırasıyla, kızıl, kumral ve sarışın modeller yine aynı konsept görüntülerle izledi.

En arzu edilen koku

Tom Ford tarafından “ en arzu edilen koku” olarak ifade edilen Black Orchid, bu yoğun çiçek aroması ve çikolatanın baş döndürücü notalarıyla hepimizi büyülemeyi başarıyor gerçekten. Parfümün kullanıcı yorumlarına baktığımızda, sürekli “ bütün şişeyi bitirmek, buram buram kokmak istiyorum, hiçbir zaman yeterli gelmiyor, notaların arasında kaybolmaya bayılıyorum” tarzında, ciddi sevilen bir koku olduğunu kanıtlayan ifadeler bulunuyor.

Sofistike kadınlara adanmış Tom Ford Black Orchid’in şişe tasarımı, notaları kadar esrarengiz, simsiyah bir şişe, tam baş kısmında bir adet Tom Ford armalı stoperi bulunuyor. Altın bir ip şeridi ile tutturulan arma, kokuya modern bir hediye paketi havası katıyor. Siyah opak şişenin tam orta kısmında ise yine altın bir kare düzlemin üzerine Tom Ford Black Orchid logosu yerleştirilmiş. Şişe gerçek anlamda gizemli, iksir gibi açılınca dünyaya kafa tutacak bir his oluşturuyor.

Tom Ford GIVAUDAN parfüm tasarımcılarıyla toplantı sırasında, onlardan tam anlamıyla lüks, zamansız ve zengin bir koku rica ettiğini ifade ediyor. Tasarım sürecinden sonra ortaya çıkan Black Orchid Tom Ford bayan parfümü lansman partisinde, parfüm tanıtımına ek olarak şunları söyledi: bahsettiğimiz sıradan bir orkide ile ilgili değil, kolay kolay bulunmayan, biraz daha garip ve nadir bir şey bu”.

Adı: Tom Ford black orchid parfüm.jpg
Görüntülemeler: 82639
Boyutu: 56.8 KBTom Ford Black Orchid Parfüm Detayları

Tom Ford Black Orchid 30, 50 ve 100 ml eau de Toilette sprey ve tamamlayıcı ürünleriyle piyasaya sürüldü. 75 ml vücut losyonu bulunuyor. Oldukça kalıcı hatta en kalıcı parfüm olduğunu söyleyebileceğimiz kokunun ortalama 10 saatten fazla süren bir aroması bulunuyor. Tom Ford, Black Orchid Bayan parfümü için günlük ve özellikle gece kullanımını ve günlük kıyafetleri öneriyor.

Tom Ford Black Orchid Voile de Fleur Bayan Parfümü

Sıra geldi Black Orchid serisinin ikinci parfümü Black Orchid Voile Fleur Tom Ford Kadın Parfümüne. Bu koku orijinal serinin hemen arkasından 1 yıl sonra 2007 senesinde piyasaya sürüldü. Karşımıza tekrar oryantal bir çiçeksi koku çıktı. Parfüm tasarımcısı David Apel tarafından geliştirilen kokunun, diğer orijinal parfümden farkı, kalp notalarında daha fazla çiçeği ve dolayısıyla daha fazla zarif notaları barındırıyor olmasıdır.

Black Orchid Voile de Fleur, ışıklı çiçek anlaşmalarını, frenk üzümüyle birleştiriyor ve hemen arkasından baskın çikolata esansını duymaya başlıyoruz. Aynı sahne tekrar ylang ylang, bergamot ve frenk üzümüne eşlik ediyor. Bunların devamında gelen orta notalarda siyah orkide, siyah erik, siyah biber, hanımeli kompozisyonun bel kemiğini oluşturarak, hanımeliyle birlikte gardenya, zambak, nilüfer gibi taze kesilmiş buketleri açığa çıkarıyor. Dominat çiçeksi notalar en sonunda, meyveli notaların karışımına, oradan süt, tarçın, vanilya, paçuli, sandal ağacının şehvetli aromalarıyla sonlanıyor. Zaten parfümün karmaşası ve içinden umulmadık esrarengiz notaların açığa çıkması, onu tam manasıyla aranan ve şehvetli bir koku haline dönüştürüyor.

Siyah orkide karala beni!

E bu kadar nota karmaşası işte Black Orchid Voile de Fleur parfümünün ortaya çıkmasına vesile oluyor. İçinde bulunan “kara” esansların büyüsüyle, çiçeklerin birleşmesi ortaya oryantal notaları ve yumuşak duyuları çıkarmış. Orijinal parfüme göre daha yumuşak olmasını beklediğimiz bu parfüm, diğer Tom Ford bayan parfümleri gibi bizleri yanıltıyor, bu koku tam manasıyla daha da karışık ve yoğun notalara sahip.

Black Orchid Voile de Fleur şişesi tam manasıyla Tom Ford’un tarzını yansıtıyor. Marka adı, stoper dahil, parfüm şişesine altın harflerle yazılmış. Siyah opak cam, parfümün dış ambalajının süt beyazı rengiyle muhteşem bir kontrast yaratıyor.
Black Orchid Voile de Fleur reklam kampanyasında Tom Ford parfümlerinde ilk defa kadın ya da erkeğe rastlamıyoruz. Siyah, klasik Tom Ford parfümlerinde kullanılan tırtıklı bir şişe, yine diğer orijinal versiyonundaki aynı fiyongu anımsatan stoper, ön planda duruyor. Arka planda ise mor orkideler, içinde siyah kahverengi renkleriyle mizanpajı destekliyor.

Adı: Tom Ford black orchid voile de fleur.jpg
Görüntülemeler: 82871
Boyutu: 40.1 KBTom Ford Black Orchid Voile de Fleur Parfüm Detayları

Tom Ford Black Orchid Voile de Fleur 30, 50 ve 100 ml eau de Toilette sprey ve tamamlayıcı ürünleriyle piyasaya sürüldü. 150 ml vücut nemlendiricisi, 150 ml duş jeli bulunuyor. Ortalamanın üzerinde bir kalıcılığı var. Yaklaşık olarak 10 saatin üzerinde notalarını bırakmaya devam ediyor. Tom Ford, Black Orchid Voile de Fleur Bayan parfümü için günlük kullanım ve günlük kıyafetleri öneriyor.

Parfümün Üst Notaları:

 • Yasemin
 • Gardenya
 • Ylang ylang
 • Bergamot
 • Limon


Parfümün Orta Notaları:

 • Baharatlar
 • Meyve aromaları
 • Lotus
 • Orkide


Parfümün Alt Notaları:
 • Kabe samanı
 • Sandal ağacı
 • Silhat
 • Misk
 • Tütsü
 • Vanilya
 • Meksika Çikolatası


Black Orchid Tom Ford Seçenekleri:

 • 15 ml Eau de Perfume
 • 50 ml Eau de Perfume
 • 100 ml Eau de Perfume


Adı: tom ford black orchid parfum.jpg
Görüntülemeler: 81279
Boyutu: 44.4 KB


Tom Ford Black Orchid Parfüm Tasarımcıları

David Apel

David Apel, parfüm dünyasının dâhiyane çocuğu olarak görülüyor. Zira kendisi tam manasıyla bir hammadde aşığı ve bunu gören parfüm evi GIVADUAN ise, David Apel’in peşini bırakmamış ve 1980 yılında ilk olarak burada işe başlamış. David Apel, iç dünyasını ve çocukluk yıllarına dair oldukça samimi bir röportaj vermiş. “Genç bir adam olarak, ben her zaman yanlış yüzyılda doğduğuma inanıyorum. Sevdiğim her şey önceki yüzyıllarda dönüyor. Henüz endüstrileşmenin olmadığı, kokulara kimyanın ve sentetik malzemelerin karışmadığı zamanları seviyorum ben. Henüz 9 yaşındayken, ormanlık bir arazide geçti çocukluğum ve hatırladığım babamın bize anlattığı oldukça edebi ve hayal dünyamızın sınırlarını zorlayan hikayelerdir. Bugünkü yaratıcılığımı ve kokulara olan düşkünlüğümü hep o kır evine ve babamın hikayelerine bağlıyorum. Çok mütevazı bir aileydik hatta odun kesme ve ormandan meyve toplama işleri benim görevimdi. İşte tam o yıllarda meyvelerin, çiçeklerin ve otların büyülü dünyasına merhaba dedim. Kokular her zaman benim için anıları tazeleyen metalar olmuşlardır. Ben hala tasarladığım her parfümde, çocukluk yıllarımda yaşadığımız o evin ve ormanın kokusunu arıyorum. Sonrasında abimin üniversite için kimya okumasıyla benim de parfüm serüvenim ve sentetik kokulara olan aşinalığım başlamış oldu. Vakit geçirmek için girdiğim laboratuvarlar şu an benim ikinci evim gibi.” David Apel’in ağzından kendi hayat hikayesini ve parfümle olan yolculuğunu bu şekilde okuyoruz.

Apel, 2007 senesine kadar aynı kurumda çalışmışı ve ardından SYMRISE firmasına kıdemli parfümcü olarak atanıyor ve hala aynı firmada çalışmalarına devam ediyor. Kendisi gibi parfüm tasarımcısı olan eşi Caroline Sabas’da mutlu evliliklerinin sırrını,” aromaların büyülü dünyası arasında, mutlu olmamanın imkanı yok” diyerek açıklıyorlar.

David Apel’in 1991 yılına ait Amerikan Genç Parfümcü Derneğinin, en iyi parfüm tasarımcısı ödülü bulunmaktadır.

Parfumforum.com’da Tom Ford Black Orchid

Amerika’nın dahiyane, yaratıcı çocuğu Tom Ford bu seferde siyah orkide detaylı Black Orchid serisiyle karşımızda. Bu seride çıplaklık, fetişizm ve aşırı cinsel temaları barındıran reklam kampanyaları aramayın. Zira Tom Ford Black Orchid kampanyasında, sadece parfümü ön plana çıkarıyor. Bizleri orkidenin değerli ve eşsiz kişiliğine davet ediyor.

Black Orchid Tom Ford klasik, koyu ve fark edilir bir koku. Yaratıcıları tarafından elit ve duyguları harekete geçiren bir parfüm olarak tanımlanıyor. İlk anda garipseyeceğiniz bir iddiaya sahip. Baharat yapısı yoğun aromaları tütsü ve çikolata gibi baskın aromalarla birleşiyor ve ortaya herkesin taşımaya cesaret edemeyeceği türden bir parfüm çıkıyor. Siz en iyisi Black Orchid Tom Ford’u bir deneyin. Eğer siz de yeterince iddialı biriyseniz sizinki mükemmel bir buluşma olabilir.

Eğer siz de Tom Ford Black Orchid kadın parfümü ve Tom Ford Black Orchid Voile de Fleur kadın parfümü dünyasına göz atmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Tom Ford parfümlerinin aromalarına, notalarına ve arkasında bulunan tasarımcılarına dair bilgileri paylaşıyoruz. En sevilen, en beğenilen parfümleri bulabileceğiniz gibi, en ucuz parfüm kampanyalarından ve parfüm setlerinden yine sitemiz vasıtasıyla haberdar olabilirsiniz. Lütfen bizimle kalın ve değerli bilgilerinizi bizimle paylaşın.

Adı: Tom Ford black orchid voile de fleur ambalaj.jpg
Görüntülemeler: 81786
Boyutu: 18.5 KB