Tom Ford Parfüm Hakkında

 1. Tom Ford Parfüm Hakkında

  Tom Ford'un Parfüm Dünyası

  Tom Ford, için ne desek, ne söylesek, hangi özelliğinden ve mesleki kimliğinden bahsetsek azdır. Zira o çoğunluğun tanıdığı şekilde bir moda tasarımcısı, aynı zamanda “a single man” filmiyle profesyonel bir sinemacı olduğunu kanıtlayan, başarılı bir film yönetmeni, reklamcı, model, oyuncu, iç mimarlık ve sanat tarihi eğitimi almış dört dörtlük bir uzman. Bir kolunda dört karpuz ya da kolunda sayısız altın bileziği olan Tom Ford, bütün bu işlere nasıl yetiştiği, organizasyonunu nasıl yaptığı ise bir başarı hikâyesi aslında. Yaptığı her iş ve yarattığı her tasarım örnek alınması gereken bir kariyeri içeriyor. Hatta moda dünyası içinde asırlardır bulunan birçok tasarım evinin arasında, gençliğiyle de dikkat çeliyor. Tom Ford’a besediğimiz saygının neticesinde hazırladığımız bu girizgahtan sonra, şimdi onun hayatının yapı taşlarına hep birlikte göz atalım.

  Tom Ford, Teksaslı Yaratıcı Zeka

  Tom Ford, 1961 yılında Tekas’da doğdu. Bütün çocukluk hayatı Amerika’nın farklı eyaletlerinin banliyölerinde geçti ve 11 yaşında New Mexico’da St Michael Lisesi’ne başlayarak, Fransız kültürüyle ve belki de yıllardır içinde tuttuğu tasarım aşkıyla tanıştı. Önlenemez sanat sevdası onun New York’a gelip sanat tarihi okumasına sebep oldu. Ardından hızını alamayıp, iç mimarlığa heveslendi ve bu sırada cep harçlığını çıkarmak için birçok reklam ajansına resimlerini yolladı. Kısa zamanda birçok reklam filminde yakışıklı suratı ve fit bedeniyle rol almaya başladı. Moda dünyası için birçok markanın kıyafetlerini giydi, çıkardı derken, elbise tasarımlarına olan merakı, onun içindeki tekstil aşkını fark etmesine sebep oldu. Fransa’ya gitme kararı aldıktan sonra, Chloe firmasına stajer olarak alındı. Son olarak New York’a tekrar dönüş yaparak moda eğitimi aldı ve çok iyi bir derece ile okulundan mezun oldu.
  Mezuniyet sonrası, iş başvuruları yapmaya başlayan Tom Ford, Marc jacobs, Perry Ellis ve nihayet adını tüm dünyaya duyurabileceği Gucci ve YSL firmasının yaratıcı yönetmeni olarak 1994’de iş hayatına başladı.

  Adı: tom_ford_black_orchid_parfum.jpg
Görüntülemeler: 16632
Boyutu: 89.7 KB


  Gucci ve YSL’li yıllar

  Tom Ford Gucci firmasında işe başladığında firma ciddi bir iflasın eşiğindeydi. Sıfırdan başladı, günde 18 saat çalışarak firmanın 3 sene içinde tekrar atılım yapmasına ve moda evinin piyasa değerinin en az 300 kat artmasına sebep oldu. Artan satışlar Gucci’nin YSL firması tarafından güzel bir fiyata satılmasına vesile olunca, Tom Ford, firmanın yaratıcı yönetmeni olarak atanmayı başardı. YSL için yaratıcı yönetmen olarak görev yaptığı süre boyunca, bu firmaya da milyarlarca dolar para kazandırdı. Yine bu yıllarda Amerika Moda tasarımcıları Konseyi ödülleri başta olmak üzere birçok ödül kazandı. Özellikle reklam kampanyalarında “artistik ve sanatsal çıplaklık” olarak nitelendirdiği aşırı cüretkar çalışmaları, bugüne kadar yapılmış ticari etkisi en yüksek reklam kampanyası olarak nitelendiriliyor. YSL kokularından olan Opium reklamlarında, kırmızı saçlı manken Sophie Dahl, tamamen çıplak, sadece üzerinde bir stiletto ve kolye ile poz verdi. Yine YSL’nin M7 parfümünde dövüş sanatları şampiyonu Samuel de Cubber de tamamen çıplak bir şekilde reklamlarda oynadı. Bütün bu kışkırtıcı reklamlar Tom Ford’ın sanat yönetmenliğiyle yapıldı ve bu kokular dünyanın en çok satan parfümleri arasında yer aldı. 15 sene boyunca, tam anlamıyla her şeyini, ruhunu ve elbette tüm yaratıcı kabiliyetini YSL firmasına verdikten sonra 2004 Nisan ayında şirketten ayrıldı.

  Ve Tom Ford Devri Başlar

  2004 yılında kendi firmasını kuran Tom Ford, erkek giyim, gözlük ve güzellik ürünleri tasarımlarına başladı. Daha evvel çalıştığı firmalarda yaptığı gibi, hala ticari başarısını çektiği reklam filmleri sayesinde elde ettiği söyleniyor. Kendi Vanity Fair koleksiyonu için Keira Knightley ve Scarlett Johansson’la kameralar karşısına geçen Tom Ford yine tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Bu reklam kampanyasında iki çıplak güzelin arasında takım elbisesiyle poz veren Tom Ford, tekrar dikkatleri üzerine topladı. Anlaşılan o ki, Tom Ford çıplaklığı ve her iki cinsin bedeninin dünyadaki en estetik materyal olduğunu düşünüyor, ticari başarı ise, tüm dünya da “çıplaklık satar” felsefesinin bir kez daha anlaşılmasına sebep oluyor.

  Tom Ford’un Diğer Hayatı

  Girizgah bölümünde de bahsettiğimiz gibi, Tom Ford’un bambaşka bir hayatı var. Evet kendini modaya adamış ama bu süreçte yaratıcılığına destek verecek sinema yönetmenliği işine de bulaşmış bir tasarımcıdır. 2009 yılında “A Single Man” filmi ile film endüstrisinde de kendinden çokça bahsettirdi. Başrollerini Colin Firth ve Julianne Morre’un paylaştığı film, Christopher Isherwood tarafından yazılan aynı adlı romanından uyarlamadır. Film Oscar’da en iyi erkek oyuncu adaylığını ve Spirit ödülünde ise En iyi Senaryo dallarında ödüller kazandı.

  Kendi nesli içinde kısa zamanda en çok ödüle sahip olan Tom Ford, Vogue moda ödüllerine ve GO ile de yılın en iyi tasarımcısı ödülüne layık görüldü.
  Moda yazarı olan Richard Buckley ile uzun süredir eşcinsel bir ilişki yaşayan Tom Ford, cinsel hayatıyla da çoğu zaman gündeme geldi. 50’li yaşlara gelmesine ve bir eşcinsel olmasına rağmen hala genç ve erkeksi, tam manasıyla kadınlara yönelik cinsellik öğelerini barındıran tavırları, çoğu çevreler tarafından eleştirilmesine sebep oluyor. Kendisine yapılan bu eleştirilere ise” ben bir markayım, markamda kendimi satmıyorum, sadece Tom Ford’u pazarlıyorum. Buna kısaca bir aktör bilinci olarak bakılması ve ikisinin birbirine karıştırılmaması gerekiyor.” diye sözlerini noktalıyor. Buckley 1989 yılında kanser olunca, çift bir dönem Nwe York’dan İtalya’ya taşındılar. Hastalığı sırasında bile sevgilisinin yanından ayrılmayan Tom Ford, en son 2012 senesinde bir basın duyurusu yaptılar. “ oğlumuz Alexander John Buckley Ford doğmuştur”. Çiftin bebeği evlat edindiği ya da tüp bebek ve taşıyıcı anne aile dünyaya geldiği bilinmiyor.

  Adı: tom_ford_erkek_parfum.jpg
Görüntülemeler: 16225
Boyutu: 96.8 KB


  Tom Ford Parfümleri

  Tom Ford markasının bugün itibariyle 30’u aşkın sayıda parfümü bulunuyor. 2006 yılında başlayan parfüm serüveni, markayı her zaman popüler hale getirdi ve kadın, erkek giyim koleksiyonunu desteklemesine yarımcı oldu. Tom Ford parfümlerini David Apel, GIVAUDAN, Clement Gavarry, Yves Cassar, Yan Vasnier ve Rodrigo Flores-Roux gibi ünlü koku tasarımcıları, farklı parfüm kimlikleri ve notalarıyla en kalıcı, en egzotik ve en iyi parfümlerin ortaya çıkmasını sağladılar. Şimdi sizler için en favori Tom Ford kadın parfümlerini ve en beğenilen Tom Ford erkek parfümlerini içerikleriyle birlikte sıralıyoruz.

  Tom Ford Kadın parfümleri

  Tom Ford Violet Blonde Women Kadın Parfümü, Mandalina, Pembe biber, menekşe yaprağı, zambak, yasemin, süsen kökü, beyaz misk otu, virginia sediri, süet, mandalina notalarına sahip bir pudralı parfümdür. 2011 yılı sonlarına doğru piyasaya sürülen parfüm, yeni bir koku olmasına karşın en iyi parfüm anketi sonuçlarına göre, rakipleri arasında en çok beğenilen aromaya sahip olduğu görülüyor. 30ml Eau de Toilette (EDT) ve 50ml Eau de Toilette (EDT) ürün seçenekleri vardır.

  White Patchouli Tom Ford Women Kadın Parfümü, bergamot, şakayık, kişniş, beyaz çiçekler, gül, yasemin, amber çiçeği, silhat, tütsü, ağaç notalarıyla, hafif olarak nitelendirebileceğimiz bir aromaya sahiptir. Reklam kampanyalarında parfüm için oyun sloganı kullanılmasının sebebi ise, ilk başta oldukça kadınsı notaların ağır basmasının ardından, parfümün kalbine doğru ilerlediğimizde karşımıza çıkan enfes çiçek aromalarıyla büyülenmemiz, parfümün bizi şaşırtıcı bir oyun oynamasından kaynaklanıyor. 2008 yılında piyasaya sürülen parfümün reklamlarında Mert Als ve Marcus Piggott fotoğraflarını, model Erykah Badu pozlarıyla görüyoruz. 30ml EDT spray, 50ml EDT ve 100ml EDT ürün seçenekleri vardır.

  Tom Ford Black Orchid Women Bayan Parfümü, Tom Ford'un en önde gelen kokularından biridir. Yasemin, gardenya, ylang ylang, bergamot, limon, baharatlar, meyve aromaları, lotus, orkide, kabe samanı, sandal ağacı, silhat, misk, tütsü, vanilya, Meksika çikolatası notalarını barındıran black orchid klasik anlamda oldukça etkileyici bir kokudur. Black Orchid Women, oldukça iddialı, baharatın ve çikolatanın bir arada kullanıldığı ender kokulardan birisi olmasına karşın, kullanıcılarının çoğu, benzersiz aromalara sahip olduğunu ve oldukça kalıcı bir parfüm olduğunu söylüyorlar. 2006 yılında piyasaya sürülen Black Orchid Women'ın reklam yüzü olarak model Julia Restoin Roitfeld kullanılmıştı. Black Orchid'in fotoğraflarında ise ise Mert Alas ve Marcus Piggot imzasını görüyoruz. Başdöndürücü kokusu ile bayanları etkisi altına alan bu siyah orkide, 15ml EDP spray (Eau de Perfume), 50ml EDP (Eau de Perfume) ve 100ml (EDP) Eau de Perfume ambalajlardan birini tercih edebilirsiniz.

  Adı: tom_ford_VIOLET BLONDE_parfum.jpg
Görüntülemeler: 13603
Boyutu: 96.5 KB


  Tom Ford Erkek Parfümleri

  Tom Forn Men Noir Erkek Parfümü Bergamot, mine çiçeği, kimyon, pembe biber, menekşe, karabiber, hindistancevizi tohumu, toskana zambağı, karanfil, Bulgar gülü, adaçayı, sarı sakız, Endonezya silhat yaprağı, kabe samanı, misk yağı, vanilya notalarına sahip, romantik ve baharatlı maskülen bir kokudur. Güncel bir parfum, 2012 senesinde piyasaya sürüldü,baharat aromalarının keskinliğini ve bunun karakterinize yansıyan sert imajını, yine parfümün siyah erkeksi şişesiyle sağlıyor. 50ml EDT ve 100ml EDT ambalaj seçenekleri olan bir üründür.

  Tom Ford Grey Vetiver Erkek Parfümü, turunçgiller, baharatlar, kabe samanı ve ağaç aromalarına rastladığımız bu parfümde, koku tasarımcıların en sevdiği vetiver esansının tınılarına rastlıyoruz. Sert bir erkek parfümü, her ne kadar içinde turunçgillere ve şekerli notalara rastlasak da, bir Tom Ford klasiği baharatlı esansların fazlalığı yine bu parfümde de karşımıza çıkıyor. Özel tasarım şişesi ve ambalajıyla da kullanıcısına değerli bir materyal hissi veriyor ve bu da fazladan bir keyif katıyor. 2009 senesinde piyasaya sürülen parfümün reklam çekimlerinde Tom Ford bizzat kendisi poz verdi. Fotoğraf sanatçısı Terry Richardson’nın usta kamerasının karşısına geçen Tom Ford, markanın prestijine yakışır bir profesyonellikle ve mankenleri aratmayan jestleriyle karşımızda. 50ml EDT (Eau de Toilette) olarak satıştadır.

  Tom Ford for Men Erkek Parfümü

  zencefil, mandalina, limon, reyhan, bergamot, menekşe yaprağı, tunus portakal çiçeği, karabiber, tütün yaprağı, misk, virginia sediri, meşe yosunu, kabe samanı, sedir notalarına sahip, çiçek ve misk tabanlı bir erkek kokusudur. Her zaman ki Tom Ford ustalığıyla hazırlanmış parfüm, hem tütünün ekşi aroması, hem de tazelik veren esansına yöneltiyor. Algı reseptörleri tarafından en kolay algılanan ve unutulmayan bir aroması var. Kalıcılığıyla da favori parfümler arasında yer alıyor. Parfümün reklamlarında yine Tom Ford’un oldukça seksi pozlarını ve Terry Richardson’nın usta çekimleriyle görüyoruz. 50ml EDT ve 100 ml olarak ürünler bulunabilir.

  Adı: tom-ford-noir-erkek_parfum.jpg
Görüntülemeler: 15020
Boyutu: 64.9 KB


  parfumforum.com’da Tom Ford

  Birbirinden etkileyici ve muhteşem aromalara sahip, dünyanın tüm parfümlerini bulabileceğiniz bir site olan parfumforum.com’da bulunuyorsunuz. Doğru yerdesiniz, evet, İsterseniz Tom Ford markasının klasik parfümlerini de spraylerini, en kaliteli, en ucuz, en etkili kokularını bulabileceğiniz gibi forum sayfamızı ziyaret ederek, Tom Ford parfum yorumlarını okuyabilir ya da kullanıcısı olduğunuz diğer parfümler hakkında kendi görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Tom Ford parfüm fiyat bilgisi ve en uygun parfüm fiyat bilgisini ve zaman zaman kofre tarzında sunulan parfüm setlerinden de sitemiz sayesinde haberdar olabilirsiniz. Dediğimiz gibi sadece Tom Ford Kadın parfümleri ya da Tom Ford Erkek parfümleri değil, aklınıza gelen her çeşit parfum bu sitede. Lütfen bizi yalnız bırakmayın ve değerli fikirlerinizi bizimle paylaşın. Kullandığınız ve bağımlısı olduğunuz, en beğenilen ve en favori parfum markalarınızı ve belki de notalarını bize anlatın ve bizden ayrılmayın.
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler  


Tom Ford Parfüm yorumları okuyup ve fiyatlari karşılaştırıp en ucuz Tom Ford Parfüm Hakkında online alışveriş'de bulun. Tom Ford Parfüm Hakkında kullananlar.